محمد حسین روشنک ، فعال سیاسی و کارآفرین برتر در بخش دوم گفتگوی خود با مشهد نیوز گفت : مردم به این خاطر به آقای روحانی رای دادند که با توجه به مجوز مقام معظم رهبری بروند و مذاکره کنند .

 

بخش دوم گفتگوی مشهد نیوز با محمد حسین روشنک:

 

مردم با رأی به آقای روحانی، به مذاکره رأی دادند/ غرب هیچ وقت رفیق ما نبوده، نیست و نخواهد بود!/ دلیل این که استاندار تا حالا انتخاب نشده، همین تعارض نظرات است!/ محور اعتدال، بیانات و خط مقام معظم رهبری است

 

مشهد نیوز:

 

محمد حسین روشنک؛ علاوه بر آن که کارشناس اقتصادی است و عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران محسوب می‌شود، فعال سیاسی اصولگرا است و تجربه عضویت در شورای مرکزی جبهه ایستادگی خراسان رضوی را در کارنامه دارد. به همین بهانه، بخش دوم گفتگو با آقای روشنک را به موضوعات سیاسی روز کشور اختصاص دادیم. شما را به خواندن این مصاحبه خواندنی دعوت می‌کنیم:

 

آقای روشنک! شما از فعالین سیاسی شناخته شده استان محسوب می‌شوید. رویکرد دولت آقای روحانی و وزارت کشور را نسبت به فعالیت احزاب چطور ارزیابی می‌کنید؟

 

البته بنده خودم را کارآفرین کوچکی میدانم تا فعال سیاسی ، اما با تجربه چهل سال همنشینی با دوستان کارشناس در امور سیاسی به این نتیجه رسیدیم که متأسفانه احزاب منحرف و گروه‌های سیاسی زیاده خواه،در اوایل انقلاب به تفکر حزب گرایی در کشور ما ضرر زدند ما در اوایل انقلاب احزاب و گروه‌های سیاسی مختلف داشتیم؛ اما خیانت و بد عمل کردن برخی گروه‌ها، باعث شد مردم و مسئولین کشور ما، ذهنیت مثبتی نسبت به احزاب نداشته باشند.

 

در چنین شرایطی که در کشور، احزاب قوی و با شناسنامه وجود ندارد، دولت‌هایی که روی کار می‌آیند، از پایه حزبی برخوردار نیستند. دکتر روحانی، کدام حزب را در اختیار داشت؟! آیا می‌توانیم بگوییم رأی مردم به آقای روحانی، به خاطر حمایت یک حزب از ایشان بوده است؟! 

 

سوال : اگر احزاب پاسخگو در کشور می‌داشتیم، الآن از گروه‌های سیاسی حامی دولت‌های نهم و دهم سؤال می‌کردیم شما که از خوبی‌های این دو دولت بهره برداری کردید، چرا جوابگوی نقاط ضعف و ایرادات وارد بر آن دوران نیستید؟ شما که با حرارت از دولت دفاع می کردید .  چرا در آخر عمر، پشت دولت را خالی کردید؟ چرا پاسخگو نبودید و نیستید؟! چرا جواب نمیدهید 800 میلیارد دلار درآمد چند ساله در کجای اقتصاد کشور اثر گذاشته ؟ آیا شعارهای تند بر علیه سازمان ملل و کاغذ پاره خواندن قطعنامه های شورای امنیت ایجاب نمی کرد که همچون یوسف پیغمبر مقداری از 800 میلیارد دلار را برای روزهای سخت ذخیره میکردیم؟

 

به نظر من، فعالیت احزاب برای کشور، بسیار لازم و ضروری است؛ البته احزابی که برنامه داشته باشند و پاسخگوی عملکرد خود باشند. باید احزابی داشته باشیم که اگر اشتباه کردند، با جسارت و با صداقت، اشتباه خود را بپذیرند! و به جامعه اعلام کنند اکثریت جامعه قبول دارند در هشت سال گذشته اشتباهات عظیمی در اداره اقتصادی ، سیاسی کشور بوده چرا یکبار عذر خواهی نکردید ؟ حتی دوران به اصطلاح دورکاری که اگر بزرگواری و گذشت مقام معظم رهبری نبوده مردم همان اقدامی را می کردند که نهم دی کردند .

 

اما در همین قضایای اخیر توزیع سبد کالا، شاهد بودیم عملکرد دولت اشکالاتی داشت؛ اما باید از آقای رئیس جمهور تشکر کنیم که در تلویزیون از مردم عذر خواهی کرد و اشکالات و اشتباهات را پذیرفت و دستور رفع مشکلات را داد.

 

در حالی که در گذشته شاهد بودیم می‌آمدند در تلویزیون و می‌گفتند نمی‌گذارند ما کار کنیم ، چه کسی نمی‌گذاشت؟ یا می‌گفتند لیست مفسدین در جیب من است! پس چرا هیچ وقت اسم این‌ها را اعلام نکردید؟! اگر اسامی مفسدین را داشتید، چرا به مردم معرفی نکردید؟! اگر چنین لیستی در کار نبود، چرا التهاب آفرینی کردید؟! چرا مردم را به مسئولین کشور و فعالین اقتصادی بدبین کردید ؟ چرا باعث شایعات فراوانی که جای گفتنش اینجا نیست شدید ؟ شما به مردم بدهکارید! این چرا ها به خصوص بدبین کردن مردم به مسئولین عالی نظام، هیچوقت از اذهان مردم پاک نمی شود .

 

 

 

شما هم سابقه دوستی با دکتر قالیباف و دکتر رضایی را دارید و هم از دوستان دکتر روحانی هستید. چه شد که با وجود کاندیداتوری آقای قالیباف و آقای رضایی، تشخیص دادید آقای روحانی اصلح هستند و در انتخابات، از ایشان حمایت کردید؟!

 

من تفاوت اساسی در زیر بنای تفکر و تدابیر و برنامه‌ها و سیاست‌های آقایان هاشمی، روحانی، قالیباف، رضایی و ولایتی نمی‌بینم! من این‌ها را از یک خانواده سیاسی و در خط مقام معظم رهبری می‌دانم و همه این عزیزان را قبول دارم. با همه این بزرگان سلام علیک داشته ام .من همان مقداری، روحانی را قبول دارم که قالیباف و رضایی را قبول دارم! البته ممکن است آن شخصیت ها این نظر بنده را قبول نداشته باشند .

 

اما بعد از آن که سن و سال آقای هاشمی را مناسب ندیدند و عدم احراز صلاحیت ایشان برای ریاست جمهوری، تشخیص دادند کسی که می توانست جامعیت بیش‌تری داشته باشد و از رأی بالاتری برخوردار شود، آقای روحانی بود.

 

من دنبال اعتدال بودم و به همین خاطر، به آقای روحانی رأی دادم. روحانی، نه اصلاح طلب تندرو است، نه اصولگرای تندرو! افراطیون هر دو جناح ایشان را قبول ندارند همین موضوع برای تایید معتدل بودن آقای روحانی کافیست . در زمان حال و شرایط امروز کشور و جهان اعتدال کاربرد دارد . یقیناً اصلاح طلبی تندرو و اصولگرای تندرو هر کدام در یک زمانی مناسب و لازم بوده ،اما امروز دیگر آنروز نیست امروز باید معتدلین اصولگرا و اصلاح طلب دور هم جمع شوند و پشت سر مقام معظم رهبری کشور را اداره کنند .

 

البته حمایت همه معتدلین از آقای روحانی، مشروط به این است که ایشان، به اصول و ارزش‌های انقلاب، مخصوصاً پیروی از مقام معظم رهبری پایبند باقی بماند و انشاا... دور کاری نداشته باشد .

 

سوال : در طول شش ماهی که از آغاز دولت یازدهم می‌گذرد، شاهد انتقادات تند برخی چهره‌ها و جریان‌های سیاسی نسبت به عملکرد دولت بودیم. بیش‌ترین موضع گیری‌ها نیز علیه مذاکرات هسته‌ای و توافق ژنو صورت گرفت. از سوی دیگر، مجلس تا کنون، به سه وزیر کابینه کارت زرد داده است. نظر شما در این خصوص چیست؟!

 

 قبل از انتخابات، انتظار این سنگ اندازی‌ها می رفت ! اشکال عمده، این است که گروه‌های سیاسی وجود دارد که نمی خواهند  شکست را باور کنند ! اینان باید قبول داشته باشند  از مردم شکست خورده‌اند! و مردم اعتدال را انتخاب کرده اند .

 

مردم با رأی به آقای روحانی، به مذاکره رأی دادند. اگر دولت، این مذاکرات را انجام ندهد، مردم آن را محاکمه می‌کنند! مردم به این خاطر به آقای روحانی رأی دادند که با توجه به مجوز مقام رهبری برود مذاکره کند. سوال این است وقتی مقام معظم رهبری اجازه مذاکره با نرمش قهرمانانه را به دولت دهم داده بودند چرا اقدام نشد ؟ افتخار دولت روحانی است که در راستای اجازه مقام معظم رهبری و خواست مردم مذاکرات هسته ای و توافق ژنو را پیش برده است .آیا مخالفین مذاکرات، خود نمیدانند مجوز مذاکره توسط مقام معظم رهبری صادر شده است و مخالفت با اصل مذاکرات وجهه ای ندارد .  

 

البته مقام معظم رهبری، یک جایی هم که اقدامی را نابجا تشخیص دادند اعلام کردند و آن کسی که مورد نظر ایشان بود، حتماً خودش فهمید .

 

دولت روحانی حتماً میداند و باید بداند غرب هیچ وقت رفیق ما نبوده، نیست و نخواهد بود! دولت باید بداند با رقیب و دشمن، برای نوعی آتش بس مذاکره می‌کند. آن‌ها هیچ وقت، رفیق ما نمی‌شوند! من حتی بین غرب و شرق هم فرق نمی‌گذارم! غرب و شرق، هیچ وقت با ما رفیق نمی‌شوند و در زمان دفاع مقدس این را ثابت کرده اند .

 

من از مصاحبه چند روز پیش آقای عراقچی [معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه] خیلی لذت بردم. همان طور که ایشان هم اشاره کرد ما اصلاً دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم؛ چون مرجع تقلید ما و رهبر ما، استفاده از آن را حرام می‌داند و در این خصوص، فتوا داده است. بالاتر از فتوا و حکم ولی فقیه ما قانونی نداریم.

 

اما در رابطه با سؤالات و تذکرات زیاد مجلس به وزرا و کارت زردهایی که تا کنون به سه وزیر نشان داده شده، باید بگویم اولاً این حق مجلس است اگر این اقدامات را نداشته باشد اشکال است اما بهتر بود مجلس، این اقدامات را در اواخر دولت دهم انجام می‌داد و از ابزارهای نظارتی خود در آن دوره استفاده می‌کرد! نه الآن که دولت یازدهم، تازه چند ماه است که کارش را شروع کرده و لازم است برای اجرای اهداف و سیاست‌هایش به آن فرصت داد. به نظر من، این گونه اقدامات، بیش‌تر به مسائل سیاسی شبیه است!

 

 

 

سوال : در طول هفته‌های اخیر، دو مسأله دیگر هم باعث تشدید انتقاد مخالفین از دولت شده است. یکی، سفر استانی هیأت دولت به خوزستان و تکرار اتفاقاتی که از سفرهای استانی دولت گذشته در ذهن باقی مانده و دیگری، تعبیری که آقای رئیس جمهور برای منتقدین توافق ژنو به کار برد و آن‌ها را بی سواد خطاب کرد! این دو انتقاد را صحیح می‌دانید؟!

 

من کاملاً در جریان سفر استانی به خوزستان بودم. آن استقبالی که انجام شد، واقعاً یک حرکت خودجوش تجربه شده به ارث مانده از گذشته بود! اگر این جمعیت نمی‌آمد، به نظر شما، رقبا نمی‌گفتند در زمان دولت گذشته، آن همه جمعیت برای استقبال می‌آمد اما حالا کسی نیامده؟!

 

من هم معتقدم این کار، کار درستی نیست. متأسفانه، الآن طوری شده که اگر استقبال این گونه انجام نمی‌شد، منتقدین می‌گفتند مردم از رئیس جمهور استقبال نکردند! اما آیا این کار، تمایل درونی شخص آقای روحانی هست یا نه؛ من می‌گویم خیر! ایشان، خودش هم راضی به چنین کارهایی نیست. متأسفانه با فرهنگی که از قبل درست کردیم، چاره‌ای جز این کار نداریم.  من معتقدم استقبال مردمی فقط متعلق به مقام معظم رهبری است و بس .

 

در رابطه با آن صحبت آقای روحانی که شما اشاره کردید، من هم منتقدم و قصد توجیه ندارم! اما باید ببینیم چرا رئیس جمهوری که همه، او را به متانت و سعه صدر می‌شناسند، این بار، از چنین ادبیاتی استفاده کرده؟! ایشان همیشه آرام است اما با آن فضایی که عده‌ای علیه توافق ژنو که مجوز آن توسط مقامات عالی کشور صادر شده بود به راه انداختند، از کوره در رفت و با آن ادبیات، صحبت کرد.

 

البته این را هم بگویم که نوع بیان آقای روحانی، به گونه ای بوده که افراد خاصی، مد نظر ایشان هستند.

 

 

 

سوال : با گذشت بیش از 6 ماه از آغاز فعالیت دولت یازدهم هنوز استاندار خراسان رضوی مشخص نشده است. به نظر شما دلیل تعلل دولت در این خصوص چیست؟ آیا فشار لابی‌های سیاسی مانع انتخاب استاندار شده یا دولت به خاطر در دستور کار داشتن مسائل مهم‌تر، از انتخاب استاندار خراسان رضوی غافل شده است؟!      

 

یکی از انتقادات من به دولت، همین مسأله کم تدبیری در انتخاب استاندار خراسان رضوی است. اگر دولت، در همان 2 ماه اول، گزینه مورد نظر خود را به عنوان استاندار معرفی می‌کرد، نیازی به این همه هماهنگی نبود! آن موقع، موج انتخابات به اجرای تصمیم دولت کمک می‌کرد.

 

در قضیه انتخاب استاندار خراسان رضوی،گروه‌های سیاسی، کار صحیحی انجام ندادند. باید دست دولت را باز می‌گذاشتند.

 

چه موافقین دولت و چه منتقدین دولت، می‌خواستند گزینه مد نظر خود را به دولت تحمیل کنند که این کار، کار درستی نبود. این که چه کسی انتخاب شود را باید به دولت واگذار کنیم. دلیل این که استاندار تا حالا انتخاب نشده، همین تعارض نظرات است!

 

پیشنهاد من به دولت این است که همین فردا، هر کسی را که مفید به حال استان تشخیص می‌دهد، انتخاب و معرفی کند. اقتصاد استان دارد از دست خارج می‌شود! دولت نباید بیش از این تعلل کند. دولت باید فوری حکم استانداری خراسان رضوی را امضا کند تا وضعیت استان از بلاتکلیفی خارج شود. البته باید قبول کنیم خراسان رضوی ویژگیهای خود را دارد و اگر دقت نشود مشکلات بعدی بدتر خواهد بود، در خراسان  باید با نماینده مقام معظم رهبری مشورت شود . فعالین سیاسی استان باید از حضرت آیت الله واعظ طبسی بخواهند تاایشان دولت را به تعیین استاندار قبل از نوروز و تشریف فرمایی  مقام معظم رهبری تشویق کنند .

 

 

 

سوال : وضعیت اصلاح طلبان را پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم چه طور می‌بینید؟ آیا به همراهی خود با دولت آقای روحانی ادامه می‌دهند یا مطابق برخی پیش بینی‌ها از ایشان عبور می‌کنند؟    

 

همانگونه که گفتم عمر اصلاح طلبان تندرو و اصولگرایان افراطی تمام شده ! با روی کار آمدن دولت اعتدال و تلفیق معتدلین اصلاح طلب و معتدلین اصولگرا، دوره اعتدال گرایی شروع شده.

 

اگر اصلاح طلب‌ها بخواهند آن طوری که شما در سؤال‌تان اشاره کردید، از آقای روحانی عبور کنند، شکستی می‌خورند که تصورش را هم نمی‌کنند!

 

مجلس آینده در اختیار اعتدالیون خواهد بود. اعتدالی که هر کسی بخواهد از خط رهبری کندتر یا تندتر حرکت کند، از آن خارج است. محور اعتدال، بیانات و خط مقام معظم رهبری است. در این چارچوب، اگر اصولگرایان، به موضوعاتی که رهبری تأیید کرده‌اند، توجه نکنند، مانند اصلاح طلبانی هستند که در گذشته مواردی را که رهبری قبول نداشتند ، تأیید کردند!

 

 

 

سوال : بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، یکی از بحث‌های مطرح در محافل سیاسی، رفع حصر از سران فتنه یا محاکمه آن‌ها می‌باشد. به نظر شما، با توجه به شرایط روز کشور، بهترین تصمیم در این خصوص چیست؟

 

من به عنوان یک اصولگرای معتدل، بسیاری از حرکت‌هایی را که در ایام آن انتخابات اتفاق افتاد، قبول نداشتم. نه آن خس و خاشاک خواندن معترضین که به خاطر تب انتخابات به خیابان آمده بودند را صحیح می‌دانم و نه آن حرکت‌هایی که در جهت مقابله با باورهای مردم اتفاق افتاد را قبول دارم.

 

ای کاش، طیف‌های مختلف سیاسی ما، دل سوزی مقام معظم رهبری را می‌پذیرفتند و بعد از بیانات ایشان ادامه نمیدادند الآن هم شرایط کشور و مسائل حصر را باید سران نظام تشخیص بدهند و به جمع بندی برسند. اطلاعات بنده در آن حد نیست .

 

 

 

با توجه به ارتباط نزدیک شما با آیت الله هاشمی رفسنجانی، آقای دکتر روحانی و آقای ترکان، آیا پیشنهادی برای قبول مسئولیت در دولت یازدهم داشتید؟

 

کسی با سوابق کاری بنده که تقریباً در بسیاری امور از تجاربی برخوردار باشد ، امکان ندارد پیشنهادی نداشته باشد! اما هر وقت پیشنهادی به بنده می‌شود عرض می‌کنم به عنوان یک فعال در تولید ، صادرات ، عمران انجام وظیفه می‌کنم و حالا که توانسته‌ام برای چند صد نفر، اشتغال ایجاد کنم، معتقدم نباید کار دیگری را بپذیرم! من یقیناً دنبال گرفتن پست و مقام ، نمایندگی مجلس و شورای شهر و این موارد نبوده و نیستم . البته به عنوان یک خدمتگذار نظام تا زنده باشم خدمت خواهم کرد .

 

 

 

به عنوان سؤال آخر، چند اسم را نام می‌برم. لطفا آن‌ها را در یک یا چند کلمه برای ما تعریف کنید!

 

·        محمود احمدی نژاد:

 

پولدارترین دولت در نظام جمهوری اسلامی که متاسفانه از سوره یوسف درس نگرفت و ذخیره نکرد .

 

·        محمد باقر قالیباف:

 

مدیری توانمند و لایق

 

·        رانت:

 

بیماری و سرطان اقتصاد

 

·        بابک زنجانی:

 

محصول بی تدبیری و پولداری دولت احمدی نژاد

 

·        پولشویی:

 

کثیف‌ترین کار در اقتصاد

 

·        سید محمد خاتمی:

 

سیاستمداری که دوران ریاست جمهوری‌اش برای کشور لازم و مفید بود!

 

·        شهید شوشتری:

 

[اشک در چشمان آقای روشنک حلقه می‌زند!] ای کاش مثل او و شهید محمدزاده خیلی می‌داشتیم!

 

·        آیت الله هاشمی رفسنجانی:

 

شاگرد امام، همراه و هم رزم و یار مقام معظم رهبری خردگرا

 

·        آیت الله طبسی:

 

شاگرد امام ،یار و همرزم مقام معظم رهبری شخصیتی که بعنوان افتخار درتاریخ خراسان و آستان قدس زنده می ماند .

 

·        سران فتنه:

 

هر کسی که بد نظام جمهوری اسلامی را بخواهد و در مقابل مردم ومقام رهبری قرار گیرد .

 

·        کارآفرین:

 

نیاز شدید و فوری کشور، کسانی که می‌تواند اقتصاد کشور را رونق بخشد و در تحقق اقتصاد مقاومتی مؤثر باشد.

 

·        سانتریفیوژ:

 

برای مردم دنیا نشان شایستگی و مقاومت مردم ایران

 

·        30 دی 92 (روز آغاز اجرای توافقنامه ژنو):

 

موفقیت مقاومت رهبری

 

·        حسن روحانی:

 

سیاستمدار معتدلی که دولت تدبیر و امید او برای این دوران لازم است .

 

·        منتقد کم سواد:

 

اشتباه گفتاری!

 

·        مشهد نیوز :

 

یک مرکز تحلیلی خبری و یک رسانه مقاوم که با مقاومت خودش توانسته رد پای قابل توجهی در اطلاع رسانی مسائل فرهنگی، اقتصادی و سیاسی به جای بگذارد و بدون توقع و حاشیه، تا امروز خوب عمل کرده است.

 

 

 

به خاطر وقتی که در اختیار ما قرار دادید، سپاسگزاریم. موفق باشید!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محمد حسین روشنک ، فعال سیاسی و کارآفرین برتر در بخش دوم گفتگوی خود با مشهد نیوز گفت : مردم به این خاطر به آقای روحانی رای دادند که با توجه به مجوز مقام معظم رهبری بروند و مذاکره کنند .