محمدحسین روشنک ، عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران با اشاره به محدودیت ها و مشکلات ، در فراخبر گفت : تولید کنندگان و تجار ما از جنگ برگشته اند .

 

تولید کنندگان و تجار ما از جنگ برگشته اند .

 

پس ازاعلام توافق هسته ای ایران وکشور های 1+5 واعلام شروع لغو تحریم های پتروشیمی ، خودرو ، فلزات گرانبها ،قطعات هواپیما و آزادسازی بخشی ازامو ال بلوکه شده ایران، رسانه های بین المللی ازدستاورد 20 میلیارد دلاری دارایی ایران با امضای پیش نویس مورد بحث در مذاکرات هسته ای خبر داده اند که از این مبلغ سه میلیارد دلار مربوط به دارایی های بلوکه شده ایران ازسوی امریکاست و بقیه مربوط به صادرات نفت ، محصولات پتروشیی و خودروست که با توافق اولیه ایران و 1+5 می توان آنرا وصول کرد .

 

البته به گفته وزیر امور خارجه ، محمد جواد ظریف ، از تحریم های بانکی هم در بسیاری از موارد که فشارهایی در حوزه معاملات بانکی به ایران وارد می شد کاسته می شود و امکان نقل و انتقال پول به ایران فراهم خواهد شد .

 

به همین علت بود که بلافاصله پس از اعلام توافق معاون برنامه ریزی و نظارت راهبری رییس جمهور درباره تاثیر توافق نامه ژنو در شرایط اقتصادی کشور گفت : بر اساس این توافقنامه بخشی  از تحریم ها کاهش می یابد و بخشی از منابع مالی ما قابل استفاده میشود .

 

به دنبال توافق هسته ای ایران باکشور های 1+5 بخشی از تحریم های خارجی اعمال شده بر علیه تجار ایرانی برداشته شد و امید به افزایش رشد شاخص های اقتصاد ایران را بهبود بخشیده است، به نظر میرسد با توجه به استقبال کشورهای غربی و اروپایی نسبت به توافق هسته ای اخیر و شکستن سد تحریم ها ، موانع پیش روی تجار و صادرکنندگان در بخش اقتصاد به ویژه چالش اصلی بازار کار برداشته و زمینه گسترش و رونق سرمایه گذاری ها در کشور به نحو مطلوبی فراهم شود .

 

این مسئله بهانه شد تا با محمد حسین روشنک از چهره های ماندگار کار و تولید ، کارآفرین برتر و صادرکننده نمونه ملی ، عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی ایران گفتگو کنیم و نظرات ایشان را درباره تاثیر توافق هسته ای ژنو براقتصاد کشور جویا شویم .

 

فراخبر : توافق نامه ژنو با استقبال بازرگانان و صادرکنندگان مواجه شد. به نظر شما با وجوداینکه توافقنامه هنوز به مرحله اجرا نرسیده چه عواملی باعث شده تا با این استقبال مواجه شود ؟

 

·        آنچه امروز به عنوان تاثیر توافقنامه ژنو در محافل عمومی بحث میشود به تاثیرات روانی آن در فضای کسب وکار برمی گردد . به عبارتی بعد از توافقنامه اطمینانی در بین بازرگانان ایرانی نسبت به بهبود فضای کسب و کار به وجود آمد و تا اندازه ای برنامه ریزی را برای آینده ممکن کرد و باعث وجود جوی امیدوارکننده در فضای حاکم براقتصاد کشور شد.البته این مختص به تجار ایرانی نبود. بلکه بازرگانان خارجی نیز احساس کردند فضای خوبی برای ارتقای سطح تعاملات اقتصادی بین ایران و آنها فراهم شده است . این مسئله باعث شد تا طرفهای خارجی و ایرانی احساس کنند فضا به گونه ای پیش می رود که می توانند سطح تعاملات اقتصادی خود را در آینده نزدیک ارتقا دهند درنتیجه میتوان گفت با وجود اینکه هنوز تاثیرات عملی این توافق نامه آشکار نشده است تاثیرات روانی آن باعث شده تا فضای امیدوارکننده ای بر فضای تجارت کشور حاکم شود.

 

فراخبر : یعنی به نظر شما توافقنامه هنوز تاثیری عملی بر فضای تجارت کشور نگذاشته است ؟

 

·        البته که تاثیر گذاشته اما منظور این است که هر چه جلوتر برویم این تاثیرات نیز روز به روز برای تجار و مردم ملموس تر می شود . قبل از این یکی از موانع توسعه تجارت خارجی ایران خودسانسوری بود. خودسانسوری این است تجار ما به دلیل فضای ایجاد شده ناشی از تحریم ها در برنامه ریزی تجارت خود با موانعی روبرو بودند و نمی توانستند به صورت دقیق برنامه ریزی کنند . فضا به گونه ای بود که محدودیت تجاری حتی شامل کالاهای غیر تحریمی هم شده بود . به عبارتی با وجود اینکه مراودات تجاری در برخی از کالاها مشمول تحریم نمیشد اما تجار ما به دلیل مبهم بودن فضا به قضیه ورود پیدا  نمی کردند و به همین دلیل با وجود تحریم  نبودن دچار یک خودگریزی از بازار می شدیم و بدون تمایل ترجیح می دادیم تا مراودات تجاری خود را حتی در بخشهایی که شامل تحریم هم نبود از بیم تاثیرات تحریم ها محدود کنیم .

 

فرا خبر : رفع این مشکل چه تاثیری داشته است ؟

 

·        بعد از توافق ژنو حصارتحریم ها شکسته شد دنیا حرف به حق رهبری و مردم ایران راپذیرفت که اقدامات هسته ای ایران صلح آمیز بوده است وباید به حقوق ملت ایران احترام بگذارد.  برای همین در چنین شرایطی تداوم تحریم ها در عمل بی معنی خواهدبود . شکستن حصار تحریم ها  باعث میشود تا فضای تجاری کشور شفاف تر شود  و تجار بتوانند برای آینده خود برنامه ریزی بهتری بکنند و درنتیجه مشکل خودگریزی از تجارت از ترس تحریم هم تا اندازه ای برطرف خواهد شد.

 

فرا خبر :  به اعتقاد شما از فضای به وجود آمده چگونه می توان برای توسعه تجارت خارجی کشور استفاده کرد به خصوص اینکه در مدت تحریم ها برخی از طرفهای تجاری ما نشان دادند چندان به توافق تجاری با ایران پایبند نیستند؟

 

·        بعد از توافق ژنو یکی از فرصت های خوبی که برای تجار ایجاد شد امکان تنوع بخشی به طرف های تجاری و انتخاب شرکای تجاری کشور است . در واقع رفع تحریم های باعث  میشود تا دست کشور در انتخاب شرکای تجاری بازتر شود . حال باید از این فرصت استفاده کنیم و اگر با کشور یا کمپانی میخواهیم سطح مراودات خود را افزایش دهیم باید به دوران قبل برگردیم و ببینیم آیا آنها در دوران تحریم به تعهدات خود پایبند بودند یا خیر ؟ و در آن دوران چه مقدار با ملت ایران همراهی کردند؟ جواب به این سوال باعث می شود  تا بهتر بتوانیم رفتارهای آنها را پیش بینی  کنیم و بدانیم  در آینده چه قدر به تعهداتشان پایبند خواهندبود .

 

فرا خبر : در همین راستا برای توسعه تجارت در داخل کشور چه اقداماتی می تواند صورت بگیرد؟

 

·        در حال حاضر فضای امیدبخشی در بین کارآفرینان ایجاد شده است . با این حال این فضای امید نباید باعث شود احساسی و بدون برنامه ریزی عمل کنیم . به نظر میرسد باید قبل از شروع هر اقدامی یک بازنگری وسیع در تمامی سطوح اقتصادی خود داشته و با یک برنامه ریزی دقیق و کارشناسی شده وارد میدان شویم . منظور این است که باید با برنامه ریزی مشخص کنیم به دنبال چه هستیم و در بخش صادرات صنعت و کشاورزی ما میخواهیم چه اقداماتی انجام دهیم ؟

 

برای رسیدن به جواب هم باید به سمت ایجاد اتاق های فکر برویم . اتاق هایی که در آن مدیران اجرایی ، بخش خصوصی و متخصصین دانشگاهی ومدیران باتجربه دولت با یکدیگر تعامل کرده و برای این بخش برنامه ریزی کنند . این اتاق های فکر میتوانند کمک و تاثیر زیادی در توسعه کشور داشته باشند چرا که با بررسی و پیش بینی آینده می توانند از هم اکنون راهکارهایی برای ارتقای تجارت کشور و برخورد بامشکلات در نظر بگیرند.

 

فراخبر : یعنی در حال حاضر چنین اتاق های فکری وجود ندارد ؟

 

·        البته که دارد ، به عنوان مثال اتاق بازرگانی،اتحادیه صادراتی و وارداتی ، خانه صنعت و معدن و انجمن مدیران و دیگر تشکل های اقتصادی می توانند نقش اتاق فکر را ایفا کند اما دردولت های قبل آن گونه که لازم بوده به آنها بها داده نشده است. درواقع اگر ما به این تشکل ها بها می دادیم می توانستیم تا حد زیادی از مسائلی که در بحث تجارت کشور در سالهای اخیر به وجود آمده را جلوگیری کنیم .قرآن کریم وقتی ماجرای حضرت یوسف را بیان میکند این درس را به ما میدهد که باید در مقابل مشکلات قابل پیش بینی برنامه ریزی داشته باشیم . ما باید از این مسئله در زندگی عملی خود استفاده کنیم . اما ما چه کردیم ؟ در زمانی که درآمد ارزی کشور بیش از نیاز بود و از طرفی بر حقوق هسته ای خود تکیه می کردیم قابل پیش بینی بود که کشور های خارجی چه عکس العملی نشان می دهند. دولت وقت فیلم حضرت یوسف را ساخت اما از آن تجربه ای نگرفت . در نتیجه برای مردم و برای صادرکنندگان و تولید کنندگان کشور مشکلات زیادی به وجود آورد .

 

فراخبر : در حال حاضر برای رفع مشکلات به وجود آمده چه اقدام عاجلی باید انجام داد؟

 

·        هم اکنون برخورد با تولید کنندگان و تجار باید مانند برخورد با رزمندگانی باشد که از جنگ برگشته اند . باید با آنها به مثابه افرادی که در میدان نبرد اقتصادی در حال جهاد بودند برخورد کرد و سعی کنیم تا مشکلات و مسایل آنها را واکاوی کرده و درصدد رفع موانع پیش وی آنها برآییم . به عنوان مثال اگر در این مدت بر خلاف قانون محدودیتهایی برای صادرات ایجادشده آنها را برداریم و یا اگر برای بخش تولید  موانعی ایجاد شده اینها برطرف بشود. به طور حتم اگر چنین برخوردی با تولید کنندگان و صادرکنندگان و به طور کلی فعالین اقتصادی صورت گیرد ، شاهد بهبود فضای کسب و کاردر کشور خواهیم بود.

 

فراخبر :  دولت یازدهم چه کارهایی برای بهبود فضای کسب و کار در شرایط فعلی باید انجام دهد ؟

 

·        دولت یازدهم با حمایت صمیمانه مقام معظم رهبری در صد روز فعالیت خود توانست گامهای خوبی برای بهبود فضای کسب و کار کشور بردارد . توفیق دولت  درمذاکرات نیز که با حمایت رهبری تحقق پیدا کرده است می تواند فرصت خوبی برای تقویت تولید و ارتقای تجارت کشور باشد . از این رو به عنوان یک سربازدر عرصه جهاد اقتصادی می توانم بگویم اگر تدابیر مقام معظم رهبری در دوران بحران ها نبود ما هم اکنون با مشکلات زیادتری مواجه بودیم . بنا براین انتظار میرود دولت یازدهم با استفاده از رهنمود های رهبری تلاش کند تا فضای کسب و کار برای حمایت از تولید و صادرات و واردات مواد اولیه و ماشین آلات کشور بهتر شود تا در سال های آینده شاهد ارتقای شاخص های کشور در راستای تحقق چشم انداز بیست ساله باشیم .

 

فرا خبر : با تشکر با وقتی که در اختیارما گذاشتید .

 

·        من هم ازنشریه فراخبر که دغدغه حمایت از تولید و صادرات کشو را به عنوان یکی ازمطالبات مردم و مقام معظم رهبری دارد تشکر می کنم .

 

 

محمدحسین روشنک ، عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران با اشاره به محدودیت ها و مشکلات ، در فراخبر گفت : تولید کنندگان و تجار ما از جنگ برگشته اند .