محمد حسین روشنک ، عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران با اشاره به توافق ژنو گفت : حصار تحریم ها شکسته شد .

 

 عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به توافق ژنو

 

حصار تحریم ها شکسته شد

 

    پس از اعلام توافق هسته‌اي ايران وکشورهاي 1+5 و اعلام شروع  لغو تحريم‌هاي پتروشيمي، خودرو، فلزات گرانبها، قطعات هواپيما وآزادسازي بخشي از اموال بلوکه شده ايران، رسانه‌هاي بين‌المللي از دستاورد 20 ميليارد دلاري دارايي ايران با امضاي پيش نويس مورد بحث در مذاکرات هسته‌اي خبر داده اند که از اين مبلغ سه ميليارد دلار مربوط به دارايي‌هاي بلوکه شده ايران از سوي آمريکاست و بقيه مربوط به صادرات نفت، محصولات پتروشيمي‌و خودروست که با توافق اوليه ايران و 1+5 مي‌توان آن را وصول کرد.

 

البته به گفته ظریف،وزير امور خارجه هم تحريم‌هاي بانکي در بسياري از موارد که فشارهايي در حوزه معاملات بانکي به ايران وارد مي‌شد کاسته شده و امکان نقل و انتقال پول به ايران فراهم خواهد شد و اين برنامه‌ها تا شروع سال نو میلادی اجرايي مي‌شود.به همين علت بود که بلافاصله بعد از اعلام توافق، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور درباره تأثير توافقنامه ژنو در شرايط اقتصادي کشور گفت: براساس اين توافقنامه بخشي از تحريم‌ها کاهش مي‌يابد و بخشي از منابع مالي ما قابل استفاده مي‌شود.

 

به دنبال توافق هسته‌اي ايران با کشورهاي 1+5، بخشی ‌از تحريم‌هاي خارجي اعمال شده بر علیه تجار ایرانی برداشته شده و اميد به افزايش رشد شاخص‌هاي اقتصاد ايران را بهبود بخشيده است؛ به نظر مي‌رسد با توجه به استقبال کشورهاي غربي و اروپايي نسبت به توافق هسته‌اي اخير و شکستن سد تحريم ها، موانع پيش روي تجار و صادرکنندگان در بخش اقتصاد به ويژه چالش اصلي بازار کار برداشته و زمينه گسترش و رونق سرمايه‌گذاري‌ها در کشور به نحو مطلوبي فراهم شود.

 

این مسئله بهانه ای شد تا با محمد حسین روشنک،از چهره های ماندگار کار و تولید ، کار آفرین برتر و صادر کننده نمونه ملی ، عضو هیئت نمایندگان، و رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی ایران گفتگو داشته باشیم و نظرات ایشان درباره تاثیر توافق نامه ژنو براقتصاد کشورجویا شویم.

 

فراخبر: توافق نامه ژنو با استقبال بازرگانان و صادرکنندگان مواجه شد.به نظر شما این توافق نامه با وجود اینکه هنوز در مرحله اجرا قرار نگرفته،چه عاملی باعث شده تا با این استقبال مواجه شود؟

 

روشنک: آنچه امروز به عنوان تاثیرتوافق نامه ژنو در محافل عمومی بحث می شود به تاثیرات روانی آن در فضای کسب و کار بر می گردد.به عبارتی بعد از توافق نامه اطمینانی در بین بازرگانان ایرانی نسبت به بهبود فضای کسب و کار به وجود آمدن و برنامه ریزی را برای آینده تا اندازه ای ممکن کرد و باعث ایجاد  جو امیدوارکننده در فضای حاکم بر اقتصاد کشور شد. البته این مختص به تجار ایرانی نبود. بلکه بازرگانان خارجی نیز احساس کردند فضای خوبی برای ارتقای سطح تعاملات اقتصادی بین ایران و آن ها فراهم شده است.این مسئله باعث شد تا طرف های خارجی و ایرانی احساس کنند فضا به گونه ای پیش می رود که می توانند سطح تعاملات اقتصادی خود را در آینده نزدیک ارتقا دهند.در نتیجه می توان گفت با وجود اینکه هنوز تاثیرات عملی این توافق نامه ایجاد نشده است ، تاثیرات روانی آن باعث شده تا فضای امیدوار کننده ای بر فضای تجارت کشور حاکم شود.

 

فراخبر:یعنی هنوزتوافق نامه تاثیر عملی بر فضای تجارت کشور نگذاشته است؟

 

روشنک: البته که تاثیر گذاشته است ، اما منظور این است که هرچه جلوتر برویم این تاثیرات نیز روز به روز برای تجار و مردم ملموس تر می شود.قبل از این یکی از موانع توسعه تجارت خارجی ایران خود سانسوری بود. خود سانسوری این است که تجار ما به دلیل فضای ایجاد شده ناشی از تحریم ها در برنامه ریزی های تجار خود با موانعی روبرور بوده و نمی توانستند به صورت دقیق برنامه ریزی کنند. فضا به گونه ای بود که محدودیت تجاری حتی شامل کالاهای غیر تحریمی هم شده بود، به عبارتی با وجود اینکه مراودات تجاری در برخی از کالاها مشمول تحریم نمی شد اما تجار ما به دلیل مبهم بودن فضا، به قضیه ورود پیدا نمی کردند، به همین دلیل لذا  با وجود تحریم نبودن دچار یک خودگریزی از بازار می شدیم و بدون تمایل ترجیح می دادیم تا مراودات تجاری خود را حتی در بخش هایی که شامل تحریم هم نبود از بیم تاثیرات تحریم ها محدود کنیم .

 

فراخبر: رفع این مشکل چه تاثیری گذاشته است؟

 

روشنک: بعد از توافق ژنو حصار تحریم ها شکسته شد. دنیا حرف به حق رهبری و مردم ایران را پذیرفت که اقدامات هسته ای ایران صلح آمیز بوده و باید به حقوق ملت ایران احترام بگذارد،برای همین درچنین شرایطی تداوم تحریم ها در عمل بی معنی خواهد بود. شکستن حصار تحریم ها باعث می شود تا فضای تجاری کشور شفاف تر شده و تجار بهتر بتوانند برای آینده خود برنامه ریزی کنند،در نتیجه مشکل خود گریزی از تجارت از ترس تحریم هم  تا اندازه ای برطرف خواهد شد.

 

فراخبر:از فضای به وجود آمده چگونه می توان برای توسعه تجارت خارجی کشور استفاده کنیم. به خصوص اینکه در مدت تحریم ها برخی از طرف های تجاری ما نشان دادند چندان به توافق های تجاری با ایران پایبند نیستند؟

 

روشنک: بعد از توافق ژنو یکی از فرصت های خوبی که برای کشور ایجاد شد امکان تنوع بخشی به طرف های تجاری و انتخاب شرکای تجاری کشور است.در واقع رفع تحریم ها باعث می شود تا دست کشور در انتخاب شرکای تجاری بازتر شود. حال باید از این فرصت استفاده کنیم و اگر با کشوری و یا کمپانی می خواهیم سطح مرودات خود را افزایش دهیم باید به دوران قبل برگردیم و ببینم آیا آن ها در دوران تحریم به تعهدات خود پایبند بودند یا نه؟ و در آن دوران چه مقدار با ملت ایران همراهی کردند؟جواب گویی به این سوالات باعث می شود تا بهتر بتوانیم رفتارهای آن ها راپیش بینی کرده و بدانیم در آینده چه قدر به تعهداتشان پایبند خواهند بود .

 

فراخبر:در داخل چه اقدامی برای توسعه تجارت باید صورت بگیرد؟

 

در حال حاضر یک فضای امید در بین کارآفرینان ایجاد شده است.با این حال این فضای امید نباید باعث شود احساسی و بدون برنامه ریزی و عمل کنیم. به نظر می رسد باید قبل از شروع هر اقدامی یک بازنگری وسیعی در تمامی سطوح اقتصادی خود داشته وبا یک برنامه ریزی دقیق و کارشناسی وارد میدان شویم. منظور این است که با برنامه ریزی مشخص کنیم به دنبال چه هستیم؟ در بخش صادرات صنعت و کشاورزی ما می خواهیم چه اقداماتی انجام دهیم.

 

برای رسیدن به جواب هم باید به سمت ایجاد اتاق های فکر برویم. اتاق هایی که در آن مدیران اجرایی،بخش خصوصی و متخصص دانشگاهی و مدیران باتجربه دولت با یکدیگر تعامل کرده و برای این بخش ها برنامه ریزی کنند.این اتاق های فکر می تواند کمک های زیادی در توسعه کشور داشته باشند چرا که با بررسی و پیش بینی آینده می توانند از هم اکنون راهکارهایی برای ارتقای تجارت کشور و برخورد با مشکلات را در نظر بگیرند.

 

فراخبر: یعنی در حال حاضر چنین اتاق های فکری وجود ندارد؟

 

روشنک: البته که دارد، به عنوان مثال اتاق های بازرگانی ، اتحادیه صادراتی و وارداتی ، خانه صنعت و معدن و انجمن مدیران و دیگر تشکل های اقتصادی می توانند نقش اتاق های فکر را ایفا کنند اما در دولت های قبل آن گونه که لازم بوده به آن ها بها داده نشده است.در واقع اگر ما به این تشکل ها بها می دادیم می توانستیم تا حد زیادی از مسایلی که در بحث تجار کشور در سال های اخیر به وجود آمده را جلوگیری کنیم. قرآن کریم وقتی ماجرای حضرت یوسف را بیان می کند این درس را به ما می دهد که باید در مقابل مشکلات قابل پیش بینی برنامه ریزی داشته باشیم ، ما باید از این مسئله در زندگی عملی خود استفاده کنیم. اما ما چه کردیم؟ در زمانی که درآمد ارزی کشور بیش از نیاز بود و از طرفی بر حقوق هسته ای خود تاکید می کردیم قابل پیش بینی بود که کشورهای خارجی چه عکس العملی نشان می دهند، دولت وقت فیلم حضرت یوسف ساخت اما از آن تجربه نگرفت، در نتیجه برای مردم و برای صادرکنندگان و تولیدکنندگان کشور مشکلات زیادی بوجود آورد.

 

فرا خبر: در حال حاضر برای رفع مشکلات به وجود آمده چه اقدامی باید انجام دهیم؟

 

هم اکنون برخورد با تولیدکنندگان و تجار باید مانند برخورد با رزمندگانی باشد که از جنگ برگشته اند. باید به آن ها به مثابه افرادی که در میدان نبرد اقتصادی در حال جهاد بودند برخورد کرده وسعی کنیم تا مشکلات و مسایل آن ها را واکاوی کرده و درصدد رفع موانع پیش روی آن ها بربیاییم.به عنوان مثال اگر در این مدت برخلاف قانون محدودیت هایی برای صادرات ایجاد شده آن ها را برداریم یا اگر برای بخش تولید موانعی ایجاد شده این ها برطرف شد. به طور حتم اگر چنین برخوردی با تولیدکنندگان وصادرکنندگان و بطور کلی فعالین اقتصادی صورت گیرد، شاهد بهبود فضای کسب و کار در کشور خواهیم بود.

 

فراخبر:دولت یازدهم چه اقداماتی برای بهبود فضای کسب و کار در شرایط فعلی باید انجام دهد؟

 

دولت یازدهم با حمایت صمیمانه  مقام معظم رهبری درصد روز اول فعالیت خود توانست گام های خوبی برای بهبود فضای کسب و کار کشور بردارد . توفیق دولت د رمذاکرات نیز که با حمایت مقام معظم رهبری تحقق پیدا کرده است می تواند فرصت خوبی برای تقویت تولید و ارتقای تجارت کشور باشد. ازاین رو به عنوان یک سرباز در عرصه جهاد اقتصادی می توانم بگویم اگر تدابیر مقام معظم رهبری در دوران بحران ها نبود ما هم اکنون با مشکلات بسیار زیادتری مواجه بودیم. بنابراین انتظار می رود دولت یازدهم با استفاده از رهنمودهای رهبری تلاش کند تا فضای کسب و کار برای حمایت از تولید و صادرات  و واردات مواد اولیه و ماشین آلات کشور بهتر شود تا در سال های آینده شاهد ارتقای شاخص های کشور در راستای تحقق چشم انداز بیست ساله باشیم.

 

فراخبر: با تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشته اید.

 

روشنک: من هم از نشریه فراخبر که دغدغه حمایت از تولید و صادرات کشوربه عنوان یکی از مطالبات مردم و مقام معظم رهبری است را دارد، تشکر می کنم.

 

//////////////////////////////////////////////

 

عضو هیئت رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی:

 

 

 

 توافق نامه ژنو  واردات کالاهای مصرفی را افزایش ندهد

 

عضو هیئت رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی گفت: متاسفانه وضع تحریم علیه اقتصاد ایران مشکلات فراوانی را برای صنایع و اقتصاد کشور ایجاد کرد که از جمله آنها واردات مواد اولیه مورد نیاز ماشین آلات مختلفی که برای توسعه صنایع ضرورت داشت را بسیار محدود و در برخی مواقع غیرممکن می ساخت.

 

فرامرز مرادی افزود: اعمال تحریم های اقتصادی انتقال ارز از خارج به داخل و یا بالعکس را بسیار دشوار کرده و سبب کندی تجارت شد و همچنین سرمایه گذاران خارجی در صنعت خودروسازی و صنایع نفتی را از ادامه فعالیت در ایران باز داشت و صنایع موجود را با کمبودهای زیادی مواجه ساخت.

 

مرادی با تاکید بر اینکه ارزش پول ملی و رشد اقتصادی در زمان تحریم ها کاهش یافت، افزود: متاسفانه در زمان تحریم قیمت مواد اولیه افزایش یافت و با بالا رفتن قیمت تمام شده محصولات صنعتی فروش این محصولات در بازارهای داخلی و خارجی با مشکل مواجه شد و این امر سبب افزایش قاتچاق کالا و تولید خارجی به داخل کشور شد.

 

وی با اشاره به مزایای لغو تحریم های اقتصادی گفت: با لغو تحریم‌ها تمایل سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشور افزایش می‌یابد و همچنین دسترسی به کالاها و خدمات مورد نیاز که در زمان تحریم ها با مشکل مواجه بوده تسهیل می شود و مشکلات کمبود دارو، قطعات صنعتی و مواد اولیه برطرف می شود.

 

عضو کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد خاطرنشان کرد: برداشته شدن تحریم ها همچنین  سبب می شود تا رکود تدریجا جای خود را به رشد اقتصادی بدهد و از این طریق تولید افزایش و صادرات رونق بگیرد.

 

مرادی با بیان اینکه تحریم ها سبب شد تا تولیدکنندگان صنعتی و کشاورزی تلاش کنند تا به خود متکی شوند، تصریح کرد: در زمان تحریم ها واحدهای صنعتی برای اخذ بازارهای جهانی و جایگزین شدن با بازارهای خارجی تلاش بیشتری به عمل آورده و کیفیت محصولات خود را افزایش دادند و این امر سبب شد تا رقابت پذیری آنها بالا برود.

 

وی با اشاره به توافق نامه ژنو تاکید کرد: قطعا با برداشته شدن تحریم ها بر حجم واردات کشور افزوده می شود و خطر افزایش واردات کالاهای مصرفی  بی رویه نیز وجود خواهد داشت که در این برهه از زمان باید دولت تدبیر را اندیشیده و از ورود کالاهای غیرضروری و تجملی جلوگیری و صرفا مجوز کالاهای اساسی و صنعتی مورد نیاز را صادر کند و ترتیبی اتخاذ کند تا از طریق آن توسعه صنعتی حاصل، بیکاری کاهش و قیمت ها به حالت تعادل برسد.

 

عضو هیئت رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان عنوان کرد: ملت ایران نیز باید این موقعیت حساس را بهتر درک کرده و از خرید محصولات غیر ضروری و تجملی خارجی خودداری و استفاده از محصولات داخلی را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند و صنعتکاران و متخصصان داخلی باید تلاش کنند بر کیفیت و کمیت محصولات خود افزوده و نیاز به محصولات خارجی را با کاهش مواجه سازند.

 

////////////

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به توافق ژنو

 

گوی و میدان برای بخش خصوصی فراهم شد

 

سطح مرودات دولت یازدهم و اتاق بازرگانی را می توان به تعامل برخی از اعضای آن با ستاد  حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری برگردانندو تعاملی که باعث شد تا بعد از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور شاهد انتصاب محمد نهاوندیان،رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران به عنوان رئیس دفتر باشیم. مسئله ای که باعث شد تا مشغله وی در دولت چنان زیاد شود که برخلاف تمایل فعلان بخش خصوصی مجبور به استعفا از رئیس اتاق ایران شد. با این حال انتخاب غلامحسین شافعی،به عنوان رئیس جدید اتاق بازرگانی ایران که هم اکنون پیش از این نایب رئیس نهاوندیان و سخنگوی شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت بوده و در کارنامه خود ریاست شورای ملی زعفران و اتاق بازرگانی ایران را دارد،باعث شد تا مشخص شود همچنان اتاق سیاست ارتقای مرودات  با دولت یازدهم و تلاش برای بهبود فضای کسب و کار کشور را دارد. همزمان بودن تقریبی این تغییر و تحولات اتاق بازرگانی با توافق نامه ژنو بهانه ای شد تا با شافعی در محل کارش در اتاق بازرگانی مشهد  گفتگو کرده و از تاثیرات این توافق نامه بر تجارت کشور را از وی جویا شویم.

 

 رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه بعد از امضای قرارداد ژنو فضای جدیدی بر تجارت کشور حاکم شده است،گفت: فعلان بخش خصوصی باید از فضای به وجود آمده برای بهبود فضای کسب و کار کشور استفاده کنند.

 

شافعی افزود:  فضای به وجود آمده باعث ارتقای قابلیت برنامه ریزی در حوزه تجارت کشور شده و این مکان را برای تجار فراهم می کنند تا آن ها بتوانند در مراودات تجاری خود با سایر کشورها قابلیت تحرک بیشتری داشته باشند.

 

 وی ادامه داد:صادرکنندگان ما باید از فضای به وجود امده بعد از عقد قرارداد ژنو استفاده کرده و درصدد افزایش صادرات کشور گام بردارند.

 

شافعی تصریح کرد: علائم پیرامون تجار حکایت گر نشانه های روشنی از فراهم شدن زمینه های مناسب برای از سرگیری همکاری فعالان بخش خصوصی در داخل کشور با شرکای خارجی است. البته فرآیند احیای تجارت یک فرایند زمان بر است.

 

وي با بيان اينکه کارآفرینان و تجار از توافق ژنو استقبال زيادي کردند، گفت: براي اجرايي شدن اين توافقنامه، همه فعالان عرصه تولید  بايد فعالتر شوند تا از طريق توليد و ايجاد ارزش افزوده، تورم کشور کنترل شود و اشتغال‌زايي نيز افزايش يابد.

 

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه در چنین شرایطی سرمایه‌گذاران می‌توانند با دید بلندمدت برنامه‌ریزی کنند، افزود: در چند سال گذشته به دلیل تشدید تحریم‌ها درعمل تصمیم‌گیری برای واحدهای تولیدی سخت شده و کسب‌وکار کشور نیزدچار مشکلات زیادی شده بود اما در حال حاضر فضای به وجود امده باعث ایجاد جو امیدوار کننده ای بر فضای تجار و تولید شده است.

 

شافعي بیان داشت:هر فضايي كه دولت در عرصه جهاني باز كند يك ميدان عمل جديد براي فعالان اقتصادي باز مي‌شود و اكنون با فضاي ايجاد شده نوبت فعاليت اقتصادي است.

 

وی تاکیدکرد: مسوولان و تشکل های اقتصادی در این فرصت باید با تشویق تولیدکنندگان، فعالان و صنعتگران روحیه کار، تولید و تعامل با جهان را تشویق کنند تا به این ترتیب بسترهای لازم برای توسعه روابط تجاری و صادرات کشور فراهم شود.

 

///////////////////

 

دبیر خانه صنعت و معدن  وتجارت خراسان رضوی

 

صنعت خودروسازی استان جان می گیرد

 

دبیر خانه صنعت و معدن  وتجارت خراسان رضوی با بیان اینکه  اجرای تحریم‌ها در واقع نوعی جنگ اقتصادی علیه ایران بو،گفت:به علت اینکه  تحریم ها مراودات اقتصادی را با سایر کشورها  کاهش داده بود،آثار اقتصادی زیانباری را بر جای گذاشت و به گلوگاه عملیاتی کشور آسیب رساند.

 

فیروز ابراهیمی افزود: هنگامی که گلوگاه عملیاتی یک کشور قطع شود تقریبا امکان داد و ستد سازماندهی وجود ندارد و در داد و ستد غیرسازماندهی شده هم هزینه های زیادی به کشور تحمیل می شود.

 

این کارآفرین  با اشاره به توافق ژنو خاطرنشان کرد: برداشتن تحریم های خودرو سازی یکی از موفقیت هایی که با توافق ژنو برای کشور حاصل می شود چون این صنعت به لحاظ سرمایه گذاری و اشتغالزایی یک فرصت بی بدیلی است که با استفاده از ظرفیت های آن می توان صنایع متعددی را رونق داد.

 

دبیر خانه صنعت و معدن خراسان رضوی عنوان کرد:خراسان رضوی از نظر خودرو و قطعه سازی در کشور یک ظرفیت محسوب می شود که با لغو تحریم ها شاهد رونق اقتصادی استان در این بخش هستیم.

 

ابراهیمی  تاکید کرد: همچنین با برداشتن تحریم های حمل و نقل و کشتیرانی کمک شایانی به کاهش قیمت تمام شده و ارسال کالاها می شود که این امر در رشد اقتصادی و کمک به تولید کننده و مصرف کننده موثر است.

 

وی بیان کرد: با برداشتن تحریم های بانکی میتوان گام های بعدی را برای توسعه اقتصادی کشور برداشت که خوشبختانه در حال حاضر اقدامات خوبی برای توسعه اقتصادی استان خراسان رضوی برداشته شده که با لغو تحریم ها امیدواریم این امر باقدرت بیشتری دنبال شود.

 

دبیر خانه صنعت و معدن وتجارت  خراسان رضوی اظهار کرد: در طول هشت سال گذشته علی رغم آمار کارشناسان امین کشور که درآمد نفتی کشور را 700 میلیارد دلار اعلام کرده اند که با مجموع درآمدهای غیرنفتی به 900 میلیارد دلار می رسد و این مبلغ  باید سبب ثبات بازار داخل و جلوگیری از تورم شود معطوف به واردات شد.

 

ابراهیمی تاکید کرد: اگر واردات با تدبیر و مدیریت صورت گیرد و در کالاهای سرمایه ای و مواد اولیه و ماشین آلات هزینه شود دیگر جای نگرانی وجود ندارد چون به ازای هر یک دلاری که در این نوع کالای وارداتی صرف می شود ارزش افزوده 3 دلاری را به همراه دارد.

 

وی تصریح کرد: اگر در زمینه واردات سهل انگاری کنیم و بخواهیم تورم بالایی که در کشور شاهد هستیم را با واردات مصنوعی کاهش دهیم خطری جدی برای کشور به ارمغان آورده ایم بنابراین باید از هم اکنون به آن توجه کنیم.

 

دبیرخانه صنعت و معدن  وتجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: به جرئت می گویم تیم اقتصادی دولت یازدهم قویترین تیم اقتصادی دولت پس از پیروزی انقلاب است اما هنوز یک دلمشغولی از طرف فعالان اقتصادی وجود دارد، این است که دولتمردان نباید خود را بی نیاز از بخش خصوصی بدانند.

 

ابراهیمی عنوان کرد: در حال حاضر فرصت بی بدیلی دست داده تا با یک برنامه ریزی بخش دولتی و خصوصی در کنار هم قرار گیرند تا از کوچکترین فرصت حماسه های بزرگ اقتصادی را خلق کرد.

 

وی تاکید کرد: با هوشمندی و استفاده بهینه از بخش خصوصی می توان علاوه بر کمک به اشتغال مولد به تولیدکنندگان نیز کمک کرد.

 

دبیر خانه صنعت و معدن خراسان رضوی با اشاره به شعار سال گفت: حماسه اقتصادی سه ضلع دولت، مردم و تولید کننده را دارد که دولتمردان با نگاه واقعی و استفاده از بخش خصوصی و تولیدکننده با تولید کیفی و رقابتی و نگاه برون گرا به بازار صادراتی و مردم با استفاده از کالای داخلی نه تنها به اشتغالزایی کمک می کنند بلکه سبب توسعه و رونق اقتصادی کشور می شوند.

 

///////////

 

عضو هیئت رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی:

 

توافق ژنو فرصتی برای واردات بی رویه نشود

 

عضوهیئت رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی گفت: توافق ژنو اثرات کلی برای اقتصاد  استان ایجاد می کند که مهمترین آنها گشایش اعتبار مناسب و انتقال ارز در زمان کوتاه، تسهیلات فاینانس توسط کشورها و همچنین کاهش محدودیت هایی است که به واحدهای صنعتی و کشاورزی تحمیل می شود.

 

متین راد تصریح کرد: نباید انتظار داشت همزمان توافق ژنو با وضعیت مطلوب اقتصادی را شاهد باشیم چون اثرات برداشتن تحریم ها در فاصله زمانی سه تا چهار ماه ملموس می شود.

 

متین نژاد خاطرنشان کرد: پس از روی کارآمدن دولت یازدهم و به دنبال تثبیت نرخ ارز آرامش اقتصادی و روانی بر جامعه حاکم شد که امیدواریم با توافق ژنو نیز بیش از پیش از بار مشکلات اقتصادی مردم کاسته شود.

 

وی عنوان کرد: دولت باید بیشتر از موضوع تحریم های خارجی محدودیت هایی که از بعد مدیریتی در اقتصاد به ویژه صنعت و کشاورزی وجود دارد توجه کند چون مهمترین نیروهای متخصص کشور در واحدهای صنعتی فعالیت می کنند.

 

عضو هیئت رئیسه انجمن صنایع خراسان رضوی با بیان اینکه شرایط تحریم واحدهای صنعتی را تحت شعاع خود قرار داد، گفت: متاسفانه در چند سال اخیر تحریم ها در حوزه واردات مواد اولیه صنعتی مشکلات فراوانی را ایجاد کرد و همواره این واحدها با معضلاتی همچون دیر رسیدن و محدودیت خرید مواد اولیه صنعتی مواجه بودند.

 

متین نژاد با اشاره به معضلات واردات بی رویه تاکید کرد: واردات بی رویه تنها در تحریم ها خلاصه نمی شود و به ازای هر یک دلاری وارداتی که به کشور انجام می شود در واقع به اشتغال واحدهای صنعتی ضربه وارد شده است.

 

وی بیان کرد: واردات بی رویه را باید در نرخ ارز و نرخ تعرفه واردات تنظیم و منطقی کرد و امیدواریم دولت یازدهم حتی در بهترین شرایط ارزی از نظرات تشکل های صنعتی در این امر استفاده کند و منابع ارزی را صرف واردات کالاهای بی ارزش مصرفی و چینی نکند.

 


 

محمد حسین روشنک ، عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران با اشاره به توافق ژنو گفت : حصار تحریم ها شکسته شد .