روزنامه گسترش صنعت : فعالان بخش خصوصی با تاکید بر ضرورت تکمیل طرح ها و ظرفیت واحد های تولید گفتند که انرژی ملی رامستهلک نکنیم .


فعالان بخش خصوصی با تاکید بر ضرورت تکمیل طرح‌ها و ظرفیت واحدهای تولیدی:
انرژی ملی را مستهلک نکنیم

 
    جمعه, 20 ارديبهشت 1392
  
تکمیل طرح‌های نیمه تمام و ظرفیت خالی در واحدهای تولیدی که امروز به موضوعی اساسی تبدیل شده، نیاز به سرمایه‌گذاری‌های جدید را کمرنگ کرده است؛ این در حالی است که تقاضا برای سرمایه‌گذاری‌های جدید همچنان ادامه دارد.

بر این اساس، وزارت صنعت، معدن و تجارت اولویت اقدام‌های خود را بر تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام بنا نهاد، به گونه‌ای که وزیر صمت، سال ۹۱ و ۹۲ را سال تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام اعلام کرد. این امر از آن جهت دارای اهمیت است که سرمایه و انرژی زیادی صرف این طرح‌ها -که امروز نیمه‌تمام مانده‌اند- شده است که همین امر دلیل محکمی برای تکمیل آنها خواهد بود. تقاضا برای سرمایه‌گذاری‌های جدید در حالی صورت می‌گیرد که می‌توان با نوسازی همین واحدهای موجود و تکمیل ظرفیت آنها، نسبت به وارد مدار شدن تولید اقدام کرد. در حال حاضر ۲۰ هزار واحد صنعتی نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای
 ۲۰ درصد در کشور  وجود دارد؛ این در حالی است که در سال گذشته نیز بیش از سه هزار و ۸۰۰ پروژه صنعتی با سرمایه‌گذاری بیش از
۹ هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی
 ۶۹ هزار نفر تکمیل و به بهره‌برداری رسید که این امر نشان از توجه ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت به طرح‌های نیمه‌تمام دارد. این مجموعه فعالیت‌ها در شرایطی انجام می‌شود که پیش از این نیز رئیس جمهوری بر جلوگیری از مستهلک شدن انرژی ملی از طریق طرح‌های نیمه‌تمام و فرسوده تاکید کرده بود. حال فعالان بخش خصوصی معتقدند که در شرایط اقتصادی فعلی نیاز به سرمایه‌گذاری در کشور احساس نمی‌شود، بلکه آنچه باید بیش از همه مدنظر قرار گیرد، اتمام طرح‌های نیمه‌تمام و بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی فعلی است. در همین خصوص نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اراک با تاکید بر مدیریت ظرفیت‌های تولید، گفت: در سال‌های گذشته رشد جمعیت ایجاب کرد که بنگاه‌های موازی زیادی ایجاد شود که لازم است در شرایط فعلی مورد بازنگری قرار گیرد.
محمدعلی عباسی با تاکید بر بهره‌برداری از امکانات موجود حتی در ظرفیت‌های موازی، افزود: باید در بازنگری ظرفیت‌های موازی، تاکید بر استفاده از توانمندی‌های داخل باشد، از ایجاد سرمایه‌گذاری در زمینه‌های جدید جلوگیری به عمل‌اید که این امر از طریق طرح پایش امکانپذیر خواهد بود.وی توجه به برنامه پنجم توسعه و همچنین سند چشم‌انداز ۲۰ساله کشور را در انجام هرگونه سرمایه‌گذاری ضروری دانست و یادآور شد: در شرایط فعلی اقتصاد تکمیل ظرفیت واحدهای تولیدی و همچنین تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام با توجه به ظرفیت‌های موازی و موجود باید در اولویت ‌قرار گیرد‌. 
  تکمیل ظرفیت در کنار تولید
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن سمنان با تاکید بر این‌که باید نسبت به رفع مشکلات جزئی واحدهای تولیدی اقدام کرد تا آنها قادر به افزایش ظرفیت اسمی خود باشند، افزود: اگر طرح‌هایی مکمل طرح‌های گذشته باشد، بر ضرورت ایجاد آن واحدها تاکید می‌شود و باید نسبت به راه‌اندازی آنها اقدام کرد، مشروط بر این‌که پیش از انجام هر اقدامی، کارشناسی دقیقی روی آن صورت گیرد.علی‌اصغر جمعه‌ای با اشاره به تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و همچنین ایجاد واحدهای جدید، تصریح کرد: با توجه به شرایط پیش آمده باید نسبت به فراهم کردن شرایط با هدف کاهش هزینه‌های تولید اقدام کرد، بنابراین ایجاد واحدهای جدید و همچنین نیمه‌تمامی که به‌عنوان حلقه واسطه کالای نهایی به‌شمار می‌رود، باید یکی از اولویت‌ها باشد و پس از آن تکمیل ظرفیت در دستورکار قرار گیرد که طبیعی است در چنین شرایطی، سرمایه‌گذاری در واحدهای جدید جز هدررفت انرژی و سرمایه دستاورد دیگری ندارد.
 طرح‌های اشتغالزا در اولویت‌
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع و معادن اتاق ایران هم طرح‌هایی را برای سرمایه‌گذاری در اولویت دانست که ارزآوری مناسبی برای کشور داشته باشند و ایجاد اشتغال کنند.یونس ژائله سعدآباد افزود: با توجه به این‌که در شرایطی قرار داریم که نیاز به ارز بیشتر در کشور احساس می‌شود، باید طرح‌هایی را  برای سرمایه‌گذاری در اولویت قرار دهیم که ایجاد شده‌اند و فقط نیاز به سرمایه بیشتر برای تکمیل و راه‌اندازی دارند.
وی یادآور شد: طرح‌های ایجاد شده‌به‌طور قطع توجیه اقتصادی داشته‌اند، پس در نتیجه باید توجه بیشتری به آنها شود و سرمایه در گردش مناسبی برای روند فعالیت‌شان تامین شود.ژائله سعدآباد با تاکید بر این‌که طرح‌های نیمه‌تمام و طرح‌هایی که نیاز به نوسازی دارند، باید در اولویت‌های بعدی قرار گیرند، ادامه داد: در این شرایط نباید اقدام به ایجاد طرح‌های جدید کنیم، بلکه باید برای مدت کوتاهی از آنها صرف‌نظر کرد.
 تکمیل ظرفیت در صدر
عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اصفهان نیز گفت: حفظ اشتغال موجود از طریق تکمیل ظرفیت واحدهای تولیدی در شرایط اقتصاد مقاومتی اولویت اصلی خواهد بود‌. مصطفی رناسی گفت: در این شرایط، تکمیل ظرفیت بنگاه‌های تولیدی با هدف حفظ اشتغال باید در اولویت اقدام‌ها باشد، چراکه در حال حاضر بسیاری از واحدهای تولیدی که سفارش تولید گرفته‌اند، به‌دلیل مشکلات موجود قادر به تکمیل ظرفیت خود نیستند و زیر ظرفیت خود فعالیت می‌کنند که این امر باعث عدم اجرای توافق‌ها شده است.وی ادامه داد: در کنار تکمیل ظرفیت به‌عنوان اقدامی اساسی، باید تکمیل واحدهای نیمه‌تمام که مزیت اقتصادی دارند نیز مدنظر قرار گیرد.
عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی موجود، عنوان کرد: در شرایط اقتصاد مقاومتی فاصله زیادی با ایجاد واحدهای جدید داریم، زیرا زمانی که واحدی با سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته زیر ظرفیت موجود مشغول به کار است، لزومی بر ایجاد واحدهای تولیدی جدید نیست‌. به گفته وی، اصلی که باید در شرایط اقتصاد مقاومتی مدنظر دست‌اندرکاران و مسئولان قرار گیرد، تکمیل ظرفیت واحدهای تولیدی و تامین سرمایه در گردش برای نیل به این هدف است.رناسی ادامه داد: آنچه ما را به اهداف اقتصاد مقاومتی نزدیک می‌کند، استفاده از توانمندی‌های داخلی است که این امر جز با افزایش توان بنگاه‌ها ایجاد نخواهد شد.
 بهبود ظرفیت تولید واحدهای صنعتی
عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران نیز با تاکید بر این‌که هم‌اکنون ایجاد واحدهای تولیدی جدید ضروری به نظر نمی‌رسد، گفت: به جای ایجاد واحدهای جدید باید با در اختیار گذاشتن منابع لازم، ظرفیت پایین واحدهای تولیدی را بهبود بخشید، در غیر این صورت تنها درآمدهای کشور هزینه می‌شود.محمدحسین روشنک افزود: باید نسبت به بهبود وضعیت واحدهای تولیدی اقدام کرد که در نخستین گام، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام به‌عنوان اصلی اساسی به‌شمار می‌رود، چرا که سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در این واحدها باید وارد مدار تولید شود.عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن مشهد ادامه داد: پس از انجام این امور باید نسبت به تکمیل ظرفیت واحدهای تولیدی موجود اقدام کرد تا حیات آنها حفظ شود، در این راستا می‌توان هزینه لازم برای سرمایه‌گذاری را صرف نوسازی واحدهای تولیدی کرد.روشنک یادآور شد: پس از انجام همه این اولویت‌ها و در صورت وجود منابع لازم، می‌توان نسبت به ایجاد واحدهای جدید، اقدام کرد، چراکه هرچه در صنعت ایجاد شود، کافی نیست و ایجاد واحدهای جدید اشتغالزایی بیشتری به همراه خواهد داشت که البته تحقق همه این اهداف در سایه ثبات در تصمیم‌گیری‌ها خواهد بود.
 طرح‌هایی با ارزش‌افزوده بالا
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن
 بیرجند گفت: طرح‌هایی باید در اولویت سرمایه‌گذاری قرار گیرند که دارای مزیت و ارزش‌افزوده برای اقتصاد باشند‌. در حال حاضر، طرح‌هایی ایجاد شده‌اند که با مشکل سرمایه در گردش روبه‌رو هستند، از‌این‌رو این طرح‌ها مزیت دارند و در اولویت سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند.محسن احتشام با بیان این‌که سرمایه‌گذاری در طرحی توجیه اقتصادی دارد که منبع درآمد ارزی داشته و اشتغالزایی ایجاد کند، افزود: در شرایط کنونی و حساس اقتصادی باید به سمت تولید صادرات‌محور، پرهیز از خام‌فروشی، دانش‌محوری و ایجاد ارزش‌افزوده در کشور گام برداریم تا اقتصاد را متکی به چند درآمد ارزی کنیم.به گفته وی، طرح‌های نیمه‌تمام اگر دارای مزیت نسبی نباشند، ضرورتی برای ادامه فعالیت آنها وجود ندارد، بنابراین باید براساس بازده بالای هر واحد تصمیم‌گیری شود.
روزنامه گسترش صنعت : فعالان بخش خصوصی با تاکید بر ضرورت تکمیل طرح ها و ظرفیت واحد های تولید گفتند که انرژی ملی رامستهلک نکنیم .