آقای محمد حسین روشنک در مصاحبه با روزنامه گسترش صنعت به حمایت بانک از تولیدکنندگان و صادرکنندگان تاکیدکرد .

 بهانه‌جویی بانک‌ها در حوزه صادرات

     دوشنبه, 28 مرداد 1392 06:41
   

امروزه همه عوامل مرتبط با زنجیره تولید تا صادرات کالا به این نتیجه رسیده‌اند که با توجه به شرایط کنونی اقتصاد و استفاده از ابزارها و امکانات برای فتح بازارها، دیگر راهی جز توجه به تولید باکیفیت و صادرات‌گرا باقی نمانده است‌.

  اما رسیدن به این هدف، نیازمند حمایت تمامی بخش‌ها، ازجمله سیستم بانکی است‌.
از آنجا که تولید‌کنندگان، ماده خام را به ارزش‌افزوده تبدیل می‌کنند و در نهایت کالای تولید شده را در دیگر کشور‌ها می‌فروشند، منابعی نیاز است تا فعالان این بخش بتوانند نقش خود را در این فرآیند به خوبی ایفا کنند‌. در این بین، بانک‌ها هم به عنوان واسطه‌گران مالی و نخستین گزینه برای تامین مالی بخش‌های مختلف در اقتصاد کشور نقش بسیار پررنگی دارند. اما آیا بانک‌های تجاری در این سال‌ها توانسته‌اند، به ایفای نقش‌شان در حمایت از بخش‌های تولیدی و صادراتی پایبند باشند‌؟ این پرسشی است که فعالان صادراتی همیشه با آن روبه‌رو هستند.
بررسی‌هایی که در سال‌های اخیر از عملکرد بانک‌ها در حوزه تولید و صادرات به عمل آمده، نشان می‌دهد که بانک‌ها نه تنها در حمایت از این بخش‌ها عملکرد خوبی نداشته‌اند، بلکه فعالان این بخش‌ها را نیز با مشکلاتی روبه‌رو کرده‌اند‌. در بیان دلایل این امر می‌توان به چند نکته اشاره کرد؛ یکی از موانعی که در حوزه صادرات از سوی بانک‌ها وجود دارد‌، دریافت سودهای بالایی است که البته به امتناع از پرداخت تسهیلات بانکی به صادرکنندگان انجامیده است‌.
با توجه به حاشیه سود پایین بخش تولید و صادرات و از آنجا که بانک‌ها در ازای پرداخت وام به این بخش‌ها سودهای بالایی را طلب می‌کنند‌، از‌این‌رو تولید‌کنندگان و صادرکنندگان در بازپرداخت وام‌ها دچار مشکل هستند که همین امر بهانه‌ای برای پرداخت نکردن تسهیلات به فعالان این بخش‌ها شده است.
این بهانه‌ها‌، شرایطی را به‌وجود آورده که بانک‌های تجاری حتی به دستورالعمل‌های بانک مرکزی بی‌توجه شده‌اند‌. به عبارت دیگر، بانک‌ مرکزی براساس قانون بانک‌ها را موظف کرده، هشت درصد از منابع‌شان را صرف پرداخت تسهیلات به بخش صادرات کنند که از این رقم، سهم صادرات فقط یک درصد از کل منابع بانکی بوده است‌.
البته این بی‌مهری‌ها به همین جا ختم نمی‌شود؛ در نظر نگرفتن بودجه و عدم تخصیص منابع از سوی صندوق توسعه ملی به بخش صادرات نیز یکی دیگر از موانعی است که بر سر راه رشد توسعه این بخش از اقتصاد قرار گرفته و با توجه به شرایط فعلی که صادرات نیازمند حمایت بیشتری است؛ این رویه باید مورد بازنگری قرار گیرد تا بخش صادرات هم بتواند از منابع صندوق توسعه ملی بهره‌مند شود‌.
به هر حال، باید توجه داشت که توسعه صادرات در کشور مانند دیگر اهداف کلان اقتصادی تنها به‌صورت دستوری و ابلاغی محقق نمی‌شود و باید از ابزارهای مختلف و حمایت‌های لازم برای دستیابی به آن استفاده کرد.

محمدحسین روشنک / عضو هیات نمایندگان اتاق ایران

آقای محمد حسین روشنک در مصاحبه با روزنامه گسترش صنعت به حمایت بانک از تولیدکنندگان و صادرکنندگان تاکیدکرد .