محمدحسین روشنک: خطرهای «ترامپیسم» و نبودن قدرت متوازن؛

دو سال پیش در چنین روزهایی لوس مارکوس؛ ستون‌نویس کهنه‌کار روزنامه واشنگتن پست با طرح این سوال که «ایدئولوژی ترامپیسم چیست؟» این گونه پاسخ داد که ترامپ با استفاده ابزاری از باورهای مردم و القای منش غیرمنسجم «شد، شد! نشد، نشد!» زندگی سیاسی و اقتصادی‌اش در مردم این ذهنیت را به وجود آورد که اگر هر کاری کنیم «چیزی برای از دست دادن نداریم»، چرا‌که ما چه بخواهیم و نخواهیم در نهایت «امریکایی» هستیم!

با این تفاسیر آمریکایی‌ها می‌دانند که فلسفه عوام‌گرای «ترامپیسم» نیز مانند بسیاری دیگر از مسائل جهان متجدد، دوام و قوام نخواهد داشت و از طرفی حس کرده‌اند که با ظهور قدرت‌های جدید در عرصه سیاست جهانی و شتاب توسعه‌یافتگی در سطح جهان، اعمال تغییر و تحولات «راهبردی» برای حفظ جایگاه یکه‌تاز آن‌ها در جهان تجدد، امری ضروری خواهد بود. آن روزها که روزنامه نگار آمریکایی این موارد را پیش بینی می‌کرد هنوز ترامپ در دوره تبلیغاتی بود اما امروز این موارد تحقق پیدا کرده است.
رئیس جمهور فعلی آمریکا بعد از این که حاضر شد پای میز گفت‌وگو با کره شمالی بنشیند، در آخرین لحظات دیدار با «کیم جون اونگ» را لغو کرد. آن هم در شرایطی که این کشور روز جمعه برای اثبات حسن نیت خود سایت هسته‌ای کشورش را در حضور خبرنگاران داخلی و خارجی منهدم کرد.
در حوزه سیاست خارجه این مورد، تنها اقدام تعجب برانگیز و عوام گرایانه ترامپ نیست. او در حالی کشورش را به صورت یک جانبه از «برجام» خارج کرد که این توافقنامه، با تلاش قدرت‌های جهانی، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تصوب رسیده بود. رئیس جمهور آمریکا در توجیه این عمل خود از سناریو نخ نما شده «ایران هراسی» استفاده کرد و نتانیاهو، نخست وزیر رژیم منحوس صهیونیستی تنها تایید کننده سخنانش بود. همان رژیم منحوسی که با حمایت آمریکا تلاش دارد تا پایتخت جعی خود را به دنیا اثبات کند.
این روزها ترامپ در نظر دارد تا با اتخاذ تحریم‌های سنگین تری ایران را دوباره به پای میز مذاکره بکشاند. او معتقد است که اوباما در سال ۲۰۱۰ اشتباه کرد و زود وارد مذاکره با ایران شد. البته امروز شرایط با سال ۲۰۱۰ متفاوت است. ایران از مشمولیت فصل هفت منشور سازمان بین الملل خارج شده است، آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی‌های خود در ایران را مورد تایید قرار داده و اتحادیه اروپا بر خلاف آمریکا به دنبال خروج از برجام نیست و به دنبال راهکاری برای گسترش تعامل دولت‌ها و شرکت‌های زیر مجموعه‌اش با ایران است.
اما سوال اساسی این است که شرایط فعلی برای ایران چقدر خطرناک است، راه حل خروج از این شرایط چیست؟

روشنک: توازن قدرت در دنیا از بین رفته است
دبیر «جبهه مردمی مشهد برای همه» در این باره معتقد است: در شرایط کنونی قدرت متوازن کننده ای در دنیا وجود ندارد. از سوی دیگر اخلاق و انسانیت در آمریکای ترامپی از بین رفته است و دولت‌های مردمی در اکثر کشورهای اسلامی روی کار نیستند به همین دلیل انسجام، همگرایی و جسارت در دولت‌های خاورمیانه از میان رفته است.
محمد حسین روشنک در گفت‌وگو با «صبح امروز» افزود: در حالی که همت و غیرت در کشورهای غیرمتعهد از میان رفته است، روسیه قدرت مالی و نظامی لازم را ندارد و انگیزه قدرت نمایی در حاکمان چینی دوچندان شده است.
وی تاکید کرد: نبود اقتدار و استقلال لازم در رویکردهای کشورهای اروپایی و نداشتن سازمان ملل کارآمد شرایط راپیچیده کرده است.

مدیریت قلدرمآبانه در دنیا
روشنک تصریح کرد: در مکتب «ترامپیسم» دموکراسی، آزادی اخلاق، تعهد و پیمان‌های بین‌المللی به سخره گرفته می‌شود و مدیریت دیکتاتورانه و قلدرمآبانه به دنیا تحمیل می‌شود. رئیس جمهور ایالات متحده می‌گوید «کشور من قدرت سلاح و ارز جهانی را دارد و کسی نمی‌تواند با آن مقابله کند. پس من کدخدای جهانم.» زمان تک‌صدایی جهان رسیده و تنها صدایی که باید شنیده شود صدای ترامپ است.
دبیر «جبهه مردمی مشهد برای همه» تاکید کرد: خروج از «برجام» به خاطر رفتارهای ایران بهانه‌ای است تا آمریکا قدرت خود را دردنیا به رخ بکشد و هر صدای مخالفی را خفه کند. رئیس این جمهور این کشور به دنبال تضعیف نقش سازمان‌های بین المللی در دنیا است تا حدی که فقط نامی از آن‌ها باقی بماند. او اهمیتی نمی‌دهد که وجهه‌اش قلدر، عهدشکن و زورگو جلوه کند، چرا که خراج بگیری را به اروپا و خاورمیانه تحمیل کرده و مستعمره بودن را به شیوه‌ای نوین مرسوم کرده است. ترامپ حتی به دنبال گرفتن ژست‌های آزادی‌خواهانه، قانون مدارانه و دموکراسی‌های دروغین پیشین خود نیست و از تمام دنیا تمکین می‌خواهد.
روشنک در توصیف رفتارهای رئیس جمهور آمریکا گفت: کشورهایی که زودتر تسلیم شوند امتیاز «نوچه بزرگتر بودن» نصیب‌شان می‌شود و ترامپ به نوچه های تسلیم خود اجازه داده است در سایه گُنده لات او عربده کشی و خود بزرگ نمایی و زیاده خواهی و باج گیری کنند.

ضرورت جدی گرفتن «قلدری که قمه در دست دارد»
دبیر جبهه «مردمی مشهد برای همه» با اشاره به این که در شرایط فعلی برای احیای مجدد اخلاق، انسانیت، نظم جهانی و مبارزه با گنده لاتی در دنیا باید راهکارهای اساسی چید، افزود: مردمی شدن حکومت ها و دولت ها، تقویت شرم از نوچه بودن در حکام کشورها، ایجاد همبستگی در کشورهای اسلامی حول محور قدس شریف، تلاش برای احیای جایگاه جهانی کشورهای غیرمتعهدها، تلاش برای بخود آمدن اروپا در مقابل تحقیر مستعمره بودن از جمله رویکردهایی است که باید دنبال شود.
وی توصیه کرد: هوشیار کردن چین از این منظر که باج خواهی ترامپ به زودی آن‌‎ها را گرفتار می‌کند و متوجه کردن روسیه به حفظ جایگاه حداقلی خود در نظام جهانی در کنار تلاش برای حساس کردن سازمان ملل متحد و نهادهای جهانی به مقابله با آمریکای ترامپی می‌تواند به تشکیل ساختاری برای مقابله با سیاست‌های یک جانبه و تخریبی ترامپ شود؛ گنده لاتی که مسلح است.
روشنک توصیه کرد: در داخل کشور نیز باید با کنار گذاشتن شعارهای توخالی و جدی گرفتن «قلدری که قمه در دست دارد» باید به سمت تقویت مقاومت، تلاش و همت مضاعف، حفظ منابع موجود، مصرف کالای داخلی و میدان دادن به آحاد مختلف جامعه پیش رفت تا شاهد شکوفایی ظرفیت‌ همبستگی ملی و تقویت قدرت دیپلماسی کشور در مقابل بد عهدی آمریکا باشیم.
محمدحسین روشنک: خطرهای «ترامپیسم» و نبودن قدرت متوازن؛