پاییز تمام شد مرغداران جوجه ای برای شمارش ندارند

پاییز تمام شد مرغداران جوجه ای برای شمارش ندارند
افزايش نگراني‌ها از تكرار تراژدي تابستاني مرغ در زمستان ،پاييز تمام شد، مرغ‌داران جوجه‌اي براي شمردن ندارند!
طی ماه‌های اخیر قیمت مرغ و تخم‌مرغ در مشهد کاهش داشته است؛ مسئله‌ای که باعث شده است مسئولان توزیع کالاهای اساسی طی مصاحبه‌های مختلف این مسئله را عنوان كنند و آن را دلیلی برای ایجاد آرامش در بازار بدانند.
با این حال تولیدکنندگان مرغ از وضعیت فعلی قیمت‌ها راضی نیستند و معتقدند که طی چندماه اخیر روند کاهش قیمت مرغ در بازار باعث ضرر آن‌ها شده است به طوری که اگر وضعیت فعلی تداوم پیدا کند، مجبور هستند از جوجه‌ریزی خودداری کنند؛ مسئله‌ای که می‌تواند زنگ خطری برای تولیدکنندگان محسوب شود.
دراین رابطه معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به کاهش قیمت مرغ در بازار می‌گوید: روندکاهش قیمت مرغ باعث شده است تولیدکنندگان درهرکیلوگرم مرغ ۵۰۰ تا ۶0۰تومان ضرر کنند.
مهندس‌صفرپور در گفتگو با شهرآرا می‌افزاید: درواقع چندماهی‌ می‌شود که وضعیت تولیدکنندگان مرغ در استان نامناسب است. در این شرایط انتظار داشتیم مسئولانی که در مقاطع گرانی واکنش نشان می‌دهند حال که مرغداران با خطر مواجه هستند نیز وارد میدان شوند و از ضرر آن‌ها جلوگیری کنند.
وی ادامه می‌دهد: هم اکنون قیمت هر کیلوگرم مرغ ۳هزار و۶۵۰تومان است که کمتر از قیمت تمام شده برای مرغداران است. این مسئله می‌تواند منجر به کاهش جوجه‌ریزی توسط مرغدارای‌ها بشود. وی تصریح می‌کند: درصورتی که مرغداری‌ها جوجه‌ریزی را کاهش دهند، تنظیم بازار عید با مشکل مواجه خواهد شد و چه بسا مشکلاتی که در اوایل تابستان در تنظیم بازار مرغ به وجودآمد، دوباره تکرار شود.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تاکید می‌کند: یکی از بهترین راهکار‌ها برای تنظیم بازار، خریداری مرغ مازاد از مرغداری‌هاست. درصورتی که این اقدام صورت گیرد می‌توان با تزریق مرغ‌های ذخیره شده در مقاطع افزایش تقاضا بازار را آرام نگه داشت.
آمادگی لازم برای خرید مرغ از مرغداری‌ها
همچنین مدیرکل اداره پشتیبانی امور دام خراسان رضوی نیز با اشاره به آمادگی لازم برای خرید مرغ از مرغداری‌ها در استان‌ می‌گوید: این آمادگی وجود دارد تا مرغ‌های مازاد تولیدکنندگان از آن‌ها خریداری شود.
رضا آهوي آتشين در گفتگو با شهرآرا مي افزايد: درحال حاضر هر واحد مرغداري كه به ما مرغ تحويل دهد، ذرت و سويا با قيمت كمتر از بازار در اختيارش قرار مي‌دهيم.
همچنين عضو اتاق بازرگاني مشهد نيز با اشاره به مشكلات به وجودآمده براي مرغداري‌ها طي ماه‌هاي اخير مي‌گويد: درحال‌حاضر به دليل دريافت عوارض ازصادرات تخم‌مرغ، بسياري از واحدهاي مرغداري استان دچار مشكل شده‌اند.
محمدحسين روشنك مي‌افزايد: جلوگيري ازصادرات فقط باعث كاهش مقطعي قيمت‌ها در سطح بازار مي‌شود و بعد از مدتي به دليل ضرر مرغداران و امتناع آن‌ها از جوجه‌ريزي دوباره قيمت‌ها بيشتر از قبل افزايش خواهد يافت.این تولیدکننده مرغ و تخم‌مرغ تاکید می‌کند: به جای اینکه بخواهیم قیمت مرغ را با واردات تنظیم کنیم، باید با دراختیار قراردادن نهاده‌های دامی به تولیدکنندگان‌ با قیمت مناسب، هزینه‌های تولید را کاهش دهیم تا از این طریق هم بازار کنترل شود و هم تولیدکننده ضرر نبیند.
همچنين دكترعليرضا سوهاني، عضوهيئت عملي دانشگاه آزاد كشاورزي مشهد نيز با بيان اينكه حمايت از توليدكنندگان مرغ در مقاطعي كه توليد با مازاد دچارمي‌شود ضروري است، مي‌گويد: در صورتي كه مرغ‌هاي مازاد توليدكنندگان از آن‌ها خريداري نشود، آن‌ها با مشكل بازگشت سرمايه و كمبود نقدينگي روبه‌رو خواهند شد