انتشار مصاحبه محمدحسین روشنک در روزنامه شهرآرا با عنوان: نوسانات قیمت تخم مرغ در مشهد

انتشار مصاحبه محمدحسین روشنک در روزنامه شهرآرا با عنوان: نوسانات قیمت تخم مرغ در مشهد
نوسانات قيمت تخم مرغ در مشهد
كاهش توليد و افزايش تقاضا باعث شد نوسانات قيمت تخم مرغ در مشهد مسئولان اتحاديه بايد پاسخگو باشند
قیمت تخم‌مرغ در بازار مشهد چند روز است كه افزايش يافته است.
به گزارش شهرآرا، در حال حاضر قیمت هرکیلو تخم‌مرغ در بازار مشهد با 600تومان افزايش به4هزار تا 4هزار و200تومان رسيده است. البته نوسان قیمتی در حدود 200 تا 400تومان در برخی از نقاط شهر مشاهده می‌شود.
در اين رابطه با منتظمي، رئیس اتحادیه مرغداران‌ تخم‌گذار خراسان رضوي، تماس‌گرفتيم و دلايل رشد قيمت اين ماده غذايي را از وي جويا شديم. با اين حال وي از پاسخگويي خودداري کرد و گفت؛ مصاحبه نمي‌كنم.
با اين حال توليدكننده نمونه تخم‌مرغ در خراسان رضوي در‌ ارتباط با نوسانات قيمت تخم‌مرغ در هفته جاري، با اشاره به اينكه از مدت‌ها پيش درباره احتمال نوسانات قيمت تخم‌مرغ به مسئولان هشدار داده است، اما متاسفانه مسئولان توجه لازم را به اين موضوع نداشته‌اند، گفت: در صورتي كه ارز لازم براي تامين دان مرغداري‌ها تامين شود، با تامين شدن نهاده‌هاي دامي بازار ثبات مي‌گيرد.
محمدحسين روشنك در گفتگو با شهرآرا افزود: تا دو ماه پیش تولیدکننده تخم‌مرغ زیان می‌کرد و امروز تولیدکنندگان تخم مرغ، مرغ‌تخم‌گذار را برای کشتار به کشتارگاه‌ها می‌فرستند و همین عامل باعث شده است تا قیمت تخم مرغ نیز افزایش پیدا کند.
عضو اتاق بازرگانی مشهد بيان داشت: با گرانی روزافزون نهاده‌های طیور و نیاز به نقدینگی بیشتر، مرغداران از بانک‌ها وام دریافت کردند و متاسفانه نتوانستند آن را پرداخت کنند. وی با بیان اینكه در ابتدای سال نگاه‌ها به مرغ گوشتی بود،گفت: به دلیل اینكه قیمت مرغ گوشتی افزایش یافته بود، مسئولان تنها به فكر مرغ گوشتی بودند، این در حالی است كه ما هشدار داده بودیم كه منتظرافزايش قیمت تخم‌مرغ در مهر و آبان باشند.
وي بيان داشت: کاهش توليد و افزايش تقاضا باعث شد قيمت تخم مرغ به شدت افزايش يابد. البته بايد به اين موضوع توجه کنيم که قيمت نهاده‌ها، مرغ مادر و داروهاي دامي و تقويتي نيز به شدت افزايش يافته است. وي تاكيد كرد: مرغداران از افزايش قيمت تخم‌مرغ خوشحال نيستند. چون به خوبي مي دانند اين افزايش قيمت در بلندمدت به ضرر آن‌ها خواهد بود.
تخم‌مرغ ارزان می‌شود
با اين حال مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم‌گذار کشور اعلام کرد: به محض ابلاغ توافق‌نامه کارگروه تنظیم بازار، ظرف یک هفته قیمت تخم‌مرغ کاهش خواهد یافت. هدایت اصغری با اشاره به تشکیل جلسه‌ تنظیم بازار در نهاد ریاست‌جمهوری در هفته گذشته اظهار کرد: قرار است وزارت صنعت، معدن و تجارت، مراکز عرضه‌ مستقیم برای تخم‌مرغ را در اختیار اتحادیه مرغ میهن قرار دهد که در این صورت قیمت تخم‌مرغ کاهش چشمگیری خواهد داشت.