انتشار مصاحبه ی محمدحسین روشنک در روزنامه شهرآرا با عنوان: مروری بر مشکلات صنعت مرغداری

انتشار مصاحبه ی محمدحسین روشنک در روزنامه شهرآرا با عنوان: مروری بر مشکلات صنعت مرغداری
مروري بر مشكلات صنعت مرغداري
صنعت مرغداری از صنایع بزرگ کشاورزی کشور است. صنعتی که بسیاری از مزیت‌های آن را دیگر صنایع ندارند، از جمله پراکندگی در کل کشور، استقرار در روستاها، ایجاد اشتغال مولد در روستاها، جلوگیری از مهاجرت به شهرها و ...
صاحبان این صنعت که وظیفه تامین پروتئین ارزان‌قیمت مردم را برعهده دارند، از اولین تولیدکنندگان موفق کشور هستند که سال‌هاست به خوبی مسئولیت خود را به انجام رسانده‌اند و می‌رسانند، ولی چون مشخص نیست کشاورز هستند یا صنعتگر، کسی به دردو دلشان گوش نمی‌دهد. متولیان کشاورزی کشور، این صنعت را خیلی کشاورزی نمی‌دانند. متولیان صنعت، معدن و تجارت نیز فقط به توزیع ارزان‌قیمت گوشت و تخم‌مرغی که از سوی آن‌ها تولید می‌شود، توجه می‌کنند و در زمان افت شدید قیمت مرغ و تخم‌مرغ و افزایش نهادهای دان که باعث خسارت شدید ورشکستگی مرغداران می‌شود، آن‌ها و مسئولان دیگر سازمان‌ها حاضر به قبول مسئولیت نیستند. همه با سکوت از ارزان بودن مرغ و تخم‌مرغ اظهار رضایت می‌کنند و به اینکه چه بر سر مرغدار خواهد آمد کاری ندارند، اما همین متولیان با اندک افزایش قیمت این دو محصول، فریادشان بلند می‌شود و همه احساس مسئولیت می‌کنند و مرغداران را مقصر و شایسته محکومیت می‌دانند، مثلا از اول سال جاری که از سوی مقام معظم رهبری(سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی) نام‌گذاری شده است، هر کیلو تولید تخم‌مرغ برای مرغداران، بیش از یکهزار تومان زیان به همراه داشته و با این وجود متاسفانه هیچ حمایت و گوش شنوایی برای فریاد تولیدکنندگان تخم‌مرغ وجود نداشت.
قلم با تعجب سؤال کرد، چه شده که امشب به فکر نوشتن این یادداشت افتادی؟
با خنده به او گفتم: فصل تابستانی که ماه مبارک رمضان هم در آن باشد، قیمت و مصرف تخم‌مرغ به شدت کاهش می‌یابد و تقریبا به یک‌دوم نرخ تمام شده می‌رسد. این شرایط تا از پا درنیامدن جمع زیادی از مرغداران و ارسال مرغ‌های مولد و جوان به کشتارگاه و شروع فصل سرما و جوجه‌ریزی دوباره از سوی عده‌ای که هنوز رمقی برایشان باقی مانده، ادامه دارد و با خنک شدن هوا و افزایش مصرف بازار، این محصول به قیمت تمام شده نزدیک می‌شود؛ همان اتفاقی که این روزها و در نیمه شهریور در شرف وقوع است.
در این شرایط یعنی زمانی که قیمت تخم‌مرغ در بازار روبه افزایش و رسیدن به قیمت تمام شده است، امشب در هنگام خواندن روزنامه وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، دستور ذخیره‌سازی تخم‌مرغ را صادر کرده‌اند!
این یادداشت را نوشتن که بگویم: «آمدی جانم به قربانت، ولی حالا چرا؟»
قلم گفت: شاید قرار است در آینده نزدیک تخم‌مرغ‌های بدون کیفیت خارجی به اسم تخم‌مرغ‌های ذخیره شده به بازار عرضه شود.
محمد حسين روشنك