انتشار مصاحبه محمدحسین روشنک در روزنامه شهرآرا با عنوان: بایسته های ارزی در سال تولید ملی

انتشار مصاحبه محمدحسین روشنک در روزنامه شهرآرا با عنوان: بایسته های ارزی در سال تولید ملی
بايسته‌هاي سياست‌هاي ارزي در سال توليد ملي
از مدتی پیش بانک مرکزی و مدیران ارشد اقتصادی دولت به بهانه کمبود منابع و درآمدهای ارزی از اولویت‌بندی تخصیص ارز برای واردات کالا به کشور سخن می‌گفتند و بعد از چند روز اولویت ده گانه و سپس اولویت سه گانه اعلام کردند. هنوز چند روزی نگذشته است که زمزمه حذف همان سه اولویت نیز به گوش می‌رسد و گفته می‌شود قرار است نرخ مرجع ارز حذف شود.
این گفته مشخص می‌کند دولت از ابتدا، مشکل کمبود ارز نداشته، بلکه بیشتر به ریال اضافی برای جبران توزیع پول بدون برنامه احتیاج داشته است و دارد. چراکه دلار به نرخ 12260ریال نداریم، از کجا قرار است دلار با نرخ مثلا 16هزار ریال یا 17هزار ریال داشته باشیم.
بهتر نیست به مردم شفاف بگوییم قرار است با حذف دلار مرجع حداقل یک‌سوم دیگر به قیمت تمام شده کالاهایی که مواد اولیه آن‌ها منشا خارجی دارند اضافه شود تا ریال موردنظر دولت تامین شود؟
مناسب است برای جلوگیری از این نابسامانی‌ها ستاد یا کمیته‌ای با نظارت مستقیم عالی‌ترین مقام نظام تشکیل شود تا بر سیاست‌های ریالی و ارزی و افزایش قیمت‌ها نظارت کند و آنچه لازم است را به مردم صبور و مقاوم ایران اسلامی بگوید. یقینا مردمی که سال‌های دفاع مقدس در مقابل سنگین‌ترین حملات و تحریم‌ها مقاومت کرده‌اند، امروزه نیز اگر بدانند تصمیمات اتخاذ شده نیاز کشور و از حمایت مقامات نظام برخوردار است، جهاد گونه اقتصاد مقاومتی را پشتیبانی می‌کنند.
همه باید بدانیم جهاد و مقاومت اقتصادی رفتار دوران دفاع مقدس را طلب می‌کند.
آن زمان در راس همه امور، یکدلی مسئولان در اطاعت از مقام معظم رهبری و صداقت با مردم بود. در دوران دفاع مقدس مردم به خوبی می‌دانستند لازمه دفاع و مقابله با دشمن رجزخوانی و تبلیغات است. امری که امروز نیز لازم است و باید اجرا شود، اما سخن و فرمان امام خمینی(ره) حرف آخر بود و مردم با دل و جان می‌پذیرفتند. حالا نیز مردم مقاوم این مرز و بوم تصمیم و سخن رهبری را با جان می‌پذیرند و اطاعت می‌کنند. همین مردم از مسئولان اقتصادی کشور به‌ویژه بانک مرکزی سؤال می‌کنند اگر دلار به قیمت 12260ریال ندرایم، چگونه می‌توانیم دلار به قیمت 16هزار یا 17هزار ریال داشته باشیم؟
به قلم گفتم مصمم بودم امسال کمتر بنویسم، اما حوادث اقتصادی به‌ویژه تصمیمات لحظه‌ای بانک مرکزی که یک شبه جمعی را پول‌دار و جمع دیگری را نابود می‌کند، نمی‌گذارد قلم به دست نگیرم!
محمد حسين روشنك