شهيد شوشتري؛ از دفاع مقدس تا جهاد اقتصادي

شهيد شوشتري؛ از دفاع مقدس تا جهاد اقتصادي
تولید ملی
شهيد شوشتري؛ از دفاع مقدس تا جهاد اقتصادي
جشن روز ملی صنعت و معدن در سالن ساختمان شماره2 سازمان صنعت، معدن و تجارت با سخنرانی درباره معدن و به طور کلی، اقتصاد خراسان بزرگ و سردار سرداران، شهید خراسان، نورعلی شوشتری همراه بود.
در این مراسم، لوح تقدیری به حسین شوشتری، فرزند برومند آن شهید که به همراه مادر شجاع و صبورش در اجلاس حضور یافته بودند، تقدیم شد.اما هیچ کس، حتی مجری برنامه نگفت که چرا سردار شهید نورعلی شوشتری به عنوان خادم صنعت و معدن خراسان انتخاب شده است.
همگان شهید نورعلی شوشتری را بزرگ ایثارگران و سرداران خراسان‌ و ایران اسلامی که نقش تعیین کننده‌ای در سال‌های دفاع مقدس و ایجاد امنیت در شرق کشور به عهده داشت، می‌شناسند؛ بدون آنکه بدانند شهید شوشتری مبتکر و بنیان گذار شرکت‌های بزرگ اقتصادی چون سپاد خراسان، احیای صنایع خراسان، تولیدی کشاورزی جوین و چندین واحد صنعتي دیگر بوده است؛ مطلع نیستند که شهید شوشتری در فراهم کردن شهر جدید بینالود و ایجاد کارخانه فولاد خراسان و نیروگاه برق نیشابور و پتروشیمی بجنورد نقش بزرگی داشته است.محدود افرادی اطلاع دارند که نورعلی شوشتری نقش اساسی در پیگیری اجرای راه‌آهن مشهد سرخس و خط دوم راه‌آهن مشهد تهران و راه‌آهن مشهد بافق و دیگر پروژه‌های عمرانی استان داشته است.به طورکلی از خدمات نورعلی شوشتری به صنعت، معدن، عمران و آبادانی استان افراد کمی اطلاع دارند.کسی نمی‌داند چرا شوشتری به عنوان خادم صنعت و معدن انتخاب شده است. البته اشکال از بنده و امثال بنده بوده است که نگفته‌ایم و ننوشته‌ایم.به هر ترتيب اقدام شایسته انتخاب شهید نورعلی شوشتری به عنوان خادم نمونه صنعت، معدن و اقتصاد استان از سوی برگزارکنندگان روزملی صنعت و معدن در خور تقدیر و تشکر است. آن شهید خادمی بود که برای خدمتش به جز از خدا هیچ نخواست.
محمد حسین روشنک