شهر آرا در مصاحبه با رییس کمیسیون تجارت : افزایش قیمت تخم مرغ در شش ماه دوم سال 92 به منظور جبران خسارات تولید کننده

شهر آرا در مصاحبه با رییس کمیسیون تجارت : افزایش قیمت تخم مرغ در شش ماه دوم سال 92 به منظور جبران خسارات تولید کننده تاريخ خبر : 27-6-1392
رئيس اتحاديه خوار و بار خبرداد ؛ كاهش 10درصدي قيمت تخم مرغ در مشهد
از ابتداي شهريور‌ بود كه قيمت تخم‌مرغ در مشهد روند افزايشي به خود گرفت‌؛ به‌طوري‌كه قيمت اين ماده غذايي با‌ افزايش دو تاسه هزار توماني به 9هزارتومان در شانه رسيد. اين موضوع باعث شد تا مسئولان توزيع كالا وعده دهند كه با حل مشكلات دام طيور و ممنوعيت صادرات تخم‌مرغ هر چه زودتر گراني تخم‌مرغ را مهار مي‌كنند.
به گزارش شهرآرا، در همين راستا رئيس اتحاديه خوار و بار مشهد از كاهش 10درصدي تخم‌مرغ خبرداده و مي‌گويد: در حالي كه قيمت كف تخم‌مرغ از سوي شركت‌هاي توزيع‌كننده در هفته گذشته کيلويي 3هزار و900تومان اعلام شده بود، اين قيمت در حال حاضر به 3هزار و500تومان رسيده است.
سادات مي‌افزايد: هم اكنون حداكثر قيمت يک کيلو تخم‌مرغ در مشهد بين 3هزار و900تا 4هزارتومان است.
وي با بيان اينكه پيش‌بيني مي‌شود كه قيمت تخم‌مرغ در روزهاي آينده كاهش بيشتري ‌يابد، مي‌گويد: يكي از دلايل افزايش قيمت تخم‌مرغ، فعاليت واسطه‌ها در بازار اين ماده غذايي است.
وي ادامه مي‌دهد: واسطه‌ها با طولاني كردن فرآيند رسيدن تخم‌مرغ به دست مصرف‌كننده باعث افزايش قيمت اين ماده غذايي مي‌شوند.
همچنين رئيس كميسيون تجارت اتاق بازرگاني خراسان رضوي درباره دلايل نوسان قيمت تخم‌مرغ مي‌گويد: در شش ماهه اول سال تخم‌مرغ زيرقيمت تمام شده و به ضرر توليدكننده عرضه مي‌شود‌؛‌ اما در شش ماه دوم سال به دليل افزايش تقاضاي، قيمت آن به منظور جبران خسارت توليدكننده افزايش مي‌يابد.
محمدحسين روشنك مي‌افزايد: افزايش قيمت تخم‌مرغ در شش ماهه دوم سال باعث مي‌شود تا صنعت طيور از زيان‌ده بودن تا حدودي حفاظت شود.
اين توليدكننده تخم‌مرغ تصريح مي‌كند: ضرر توليدكنندگان تخم‌مرغ بايد در جايي جبران شود،‌ يا دولت بايد اين خسارت را بپردازد يا توليدكنندگان در زمان افزايش تقاضا در بازار مصرف، زيان خود را جبران كنند كه از شهريورماه لحاظ مي‌شود. وي درباره راهكارهاي ثبات بخشيدن به بازار تخم‌مرغ بيان مي‌دارد: مسئولان مي‌توانند در زماني كه قيمت تخم‌مرغ در تابستان كاهش چشمگيري داشته است، اقدام به خريداري آن و تزريق تخم‌مرغ به واحدهاي صنعتي کنند تا از ضرر توليدكننده جلوگيري شود.
همچنين عضو مجمع نمايندگان خراسان رضوي در مجلس‌مي‌گويد: براي جلوگيري از افزايش بي‌رويه قيمت‌ها بايد اقدامات لازم براي در اختيار قراردادن‌ دان به قيمت مناسب به مرغ‌داري‌ها صورت بگيرد.
محمد اسماعيل‌نيا مي‌افزايد: وزارت جهاد کشاورزي و وزارت صنعت، معدن و تجارت بايد در اسرع وقت به بازار مرغ و تخم‌مرغ توجه کند تا نوسانات شديد قيمت اين فرآورده‌ پروتئيني که در سال‌هاي گذشته رخ داد در سال‌جاري ديگر تکرار نشود.